Σπουδαία νίκη με ανατροπή στις καθυστερήσεις για τα Χανιά (photos)

Τα Χανιά παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με ένα πέναλτι που προκάλεσε απορίες κατάφεραν με ψυχωμένη εμφάνιση να φτάσουν στη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ Β με “λυτρωτή” τον Τριανταφυλλάκο (2-1).

Η χανιώτικη ομάδα αξιοποιώντας το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 62’ με τη δεύτερη κίτρινη στον Λάτσι μπόρεσε με επιμονή στο πλάνο της και ψυχωμένη εμφάνιση να φτάσει στην επιστροφή στις νίκες.

Τα Χανιά στερήθηκαν ξανά τις πολύτιμες υπηρεσίες του πρώτου τους σκόρερ Μπαΐροβιτς με 13 γκολ, αλλά και των Μασούρα και Παράνο. Ο Νίκος Παπαδόπουλος άλλαξε όλη την τετράδα της άμυνας σε σχέση με το ματς με την Κηφισιά επιλέγοντας από δεξιά προς τ’ αριστερά τους Φόμπι, Ζιούλη, Παντεκίδη, Κογιέτε. Για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα βρέθηκε ο Κόλα.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, με την ΑΕΚ Β να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 15’ με τον Κοσίδη και τα Χανιά να αγγίζουν το γκολ στο 35’ όταν ο Γκίνης σχεδόν με το πρόσωπο απέκρουσε το σουτ του Κόλα, που βγήκε σε θέση βολής από εξαιρετική μπαλιά του Βασιλόγιαννη.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου σε φάση που ολοκλήρωσε με κεφαλιά ο Γερολέμου και μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης ο Καδδάς προς γενική έκπληξη όλων καταλόγισε πέναλτι του Φομπί στον Κύπριο επιθετικό της ΑΕΚ Β και ο Γιούσης ευστόχησε στο 49’ για το 0-1. Τα Χανιά πίεσαν άμεσα για την ισοφάριση αλλά ο Γκίνης με εκπληκτική απόκρουση στο 55’ δεν επέτρεψε στον Βασιλόγιαννη να σκοράρει. Στο 62’ τα Χανιά απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της δεύτερης κίτρινης στον Λάτσι.

Στη συνέχεια η χανιώτικη ομάδα… πολιόρκησε την αντίπαλη περιοχή και απείλησε στο 71’ με τον Βασιλόγιαννη που «του πήρε την μπουκιά από το στόμα» ο Αρβανίτης και ένα λεπτό μετά με τον Κολλά. Η δικαίωση της επιμονής των “μπλε” ήρθε στο 80’ με τον Βασιλόγιαννη να “τρυπά” με εξαιρετική μπαλιά την άμυνα και τον Βάρκα να στρώνει στον Κολλά που πλάσαρε για το 1-1. Τελικά η λύτρωση ήρθε στο 90+2′ με τον Τριανταφυλλάκο να αξιοποιεί την ασίστ του Καψάλη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Ζιούλης, Παντεκίδης, Κογιέτε (70’ Καμαρά), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Κόλα (58’ Κολλάς).

ΑΕΚ Β (Νίκος Παναγιωτάρας): Γκίνης, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπούσης (78’ Παρράς), Σταμούλης, Μουστακόπουλος, Μπάμπης, Γιούσης (78’ Τζούντα Γκαρσία), Μιτάι, Γερολέμου (66’ Αρβανίτης), Κοσίδης (70’ Χριστόπουλος Ε.).