Ανεπιθύμητη… “μοιρασιά” στη Ζάκυνθο

Ένα ισόπαλο αποτέλεσμα που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες, προέκυψε σήμερα στη Ζάκυνθο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε, είχε δοκάρι, έχασε σημαντικές ευκαιρίες και τελικά υποχρεώθηκε σε εκτός ισοπαλία από την ουραγό Ζάκυνθο στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής.

Όπως αναφέρει το Grandsport, οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 5ο λεπτό απείλησαν με τον Οντόνε, όμως η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Από την φάση αυτή ο Κιτόκο πήρε την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα κατέληξε άουτ.

Από εκεί και μετά ο ΟΦΙ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 14ο λεπτό έχασε μοναδική ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν Ο Αντερέγκεν βγήκε στην αντεπίθεση προσπάθησε να σπάσει στο πέναλτι, η πάσα κόπηκε, η μπάλα έφτασε ξανά στον ίδιο, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να τραντάζει στο αριστερό δοκάρι του Μπαρμπόπουλου.

Στην συνέχεια ο ρυθμός και πάλι έπεσε με τις δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή να “κλέβουν” τις εντυπώσεις.

Η επόμενη σημαντική ευκαιρία να γίνεται στο 35ο λεπτό όταν ο Νικολακόπουλος έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Σούρμπης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, αυτή έφτασε στον Ελ Γκανάσι, αυτός έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μανουσάκη!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΟΦΙ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, ο Ντέτλερ βρέθηκε σε θέση βολής στο σημείο του πένάλτι, έκανε το γυριστό με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Ζακύνθου.

Το γκολ αυτό άνοιξε το παιχνίδι με την Ζάκυνθο να προσπαθεί να βρει γκολ με τον Ελ Γκανάσι, όμως έδιωξαν οι αμυντικοί του ΟΦΙ, ενώ κάτι ανάλογο έγινε και στην προσπάθεια του Μεσιντόρο.

Η Ζάκυνθος κατάφερε να βρει γκολ ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπαζάν ο οποίος είχε περάσει αλλαγή πριν λίγα λεπτά να “νικάει” το Μανουσάκη για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΙ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 47ο λεπτό έχασε σημαντική στιγμή, όμως το σουτ του Αντερέγκεν κόπηκε από τον Καλλιβωκά.

Η Ζάκυνθος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 53ο λεπτό έχασε και αυτή την ευκαιρία της με τον Καραμί να σουτάρει από μακριά, την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ λίγο έξω από το δοκάρι του Μανουσάκη.

Ο ΟΦΙ σπατάλησε μια ακόμα ευκαιρία στο 59ο λεπτό όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Ζακύνθου, ο Αντερέγκεν σούταρε με τον Μπαρμπόπουλο να αποκρούει εντυπωσιακά. Όσο περνούσε η ώρα η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και για τις δύο ομάδες αφού σε καμία δεν έκανε η ισοπαλία.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη σπατάλησε στα τελευταία λεπτά τεράστιες ευκαιρίες με Αντερέγκεν και Μεσιντόρο, όμως καμία από αυτές δεν ήταν αρκετές για να δώσει το προβάδισμα ξανά στους φιλοξενούμενους.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 87ο λεπτό, όταν ο Μπαζάν δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα να μείνει η Ζάκυνθος με δέκα παίκτες. Ο ΟΦΙ πίεσε και στην τελευταία φάση της αναμέτρησης έχασε τεράστια ευκαιρία Ο Ντέτλερ γέμισε, ο Μπαρμπόπουλος έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα έφτασε στον Μίλερ, αυτός έκανε το ανάποδο ψαλιδάκι, με την μπάλα περνά σύριζα από το αριστερό δοκάρι.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Μπαρμπόπουλος, Καραμί, Οντόνε, Άργκους, Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος (68’ Σολ), Σούρμπης, Εντουάρντο (33’ λ.τ. Μπαζάν), Τσιμέλι, Ελ Γκανάσι (78’ Λάμπρογλου)

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάϊκός Βεργέτης): Μανουσάκης, Κάρδαρης, Ζήσης (55’ Μίλερ), Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Λεμονής, Μεσιντόρο, Κατάλντι, Νεκούλ, Ντέτλερ, Αντερέγκεν