Νίκη-ανάσα για τη Ρόδο, 1-0 την ΑΕΚ Β (photos)

Σημαντική από βαθμολογικής και ψυχολογικής πλευράς νίκη, πέτυχε η ΠΑΕ Ρόδος σε βάρος της ΑΕΚ Β με σκορ 1-0 στο δημοτικό στάδιο της πόλης, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2 στον 2ο όμιλο.

Τα «ελάφια» έβγαλαν πάθος και επέστρεψαν στα «τρίποντα», με την συγκεκριμένη επιτυχία να τα ανεβάζει πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας τους 23 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο, μπορεί η ΑΕΚ Β είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο, η Ρόδος ήταν πιο επικίνδυνη στις φάσεις που δημιουργήσει.

Στην πρώτη τους καλή στιγμή τα «ελάφια» ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με δυνατή κεφαλιά του Κέβιν Χύσι στο 30ο λεπτό, με την ΑΕΚ Β’ στην συνέχεια να προσπαθεί να αντιδράσει, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ Β είχε την κατοχή της μπάλας και πίεσε την εστία της Ρόδου, χωρίς όμως να δημιουργήσει την μεγάλη φάση για να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Τα «ελάφια» από την πλευρά τους είχαν την σημαντικότερο ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου, προκειμένου να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, ωστόσο το πλασέ του Σαάντο στο 86ο λεπτό σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Χατζηεμμανουήλ.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο dimokratiki.gr

ΠΑΕ Ρόδος (Γιάννης Χατζηνικολάου): Θεοδωράκης, Σουλάι (59ο Καραγεώργης), Χύσι, Καψάλης, Μακρυδημήτρης, Τσάβες, Νικολόπουλος, Σαάντο, Μαρτσάκης (77ο Μίγγος), Βουργουτζής (81ο Δελαπόρτας), Αδαμάκης.

ΑΕΚ Β (Νίκος Παναγιωτάρας): Χατζηεμμανουήλ, Αρβανίτης, Γιαννούτσος, Παρράς, Ραντόνια, Μουστακόπουλος (78ο Ρουκουνάκης), Μπάμπης (67ο Μιτάι), Γιούσης, Τζούντα Γκαρσία (57ο Χριστόπουλος), Γερολέμου, Ιατρούδης (57ο Κοσίδης).