Πέρασε από την Άρτα η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ και «σφράγισε» το πλεονέκτημα στους τελικούς

Με νίκη έκλεισε τη δεύτερη φάση της Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας στην Άρτα της τοπικής Αναγέννησης με 21-41.

Ο “δικέφαλος” επιβεβαίωσε από νωρίς τον τίτλο του φαβορί, παίζοντας γρήγορο και όμορφο χάντμπολ, σε τέτοιο ρυθμό όπου οι αντίπαλες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν. Με καλή άμυνα και γρήγορο παιχνίδι στο τρανζίσιον, οι «ασπρόμαυρες» μεγάλωναν λεπτό με το λεπτό την διαφορά, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 11-16.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου, στο οποίο ο Δημήτρης Πελεκίδης είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, δίνοντας πολύτιμα λεπτά συμμετοχής στις παίκτριες του. Το τελικό 21-41, έδωσε τη νίκη και την πρωτιά στη δεύτερη φάση για τον ΠΑΟΚ.

Με αυτή την επικράτηση ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, και θα αντιμετωπίζει τον ΟΦ Νέας Ιωνίας στους τελικούς έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας.

6 Αναγέννηση Άρτας 10 1 0 9 210 300 -90 2

*Η αναμέτρηση ΑΕΣΧ Πυλαίας-Βέροια 2017 αναβλήθηκε λόγω κλήσης σε απολογία των φιλοξενούμενων