Μεγάλο “διπλό” της Λαμίας, αύξησε τη διαφορά από τον Απόλλωνα στους 8 βαθμούς!

Η Λαμία βρισκόταν με την… πλάτη στον τοίχο από την 1η κιόλας αγωνιστική των play-out της Superleague, καθώς ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο μετρώντας 7 διαδοχικές ήττες.

Ωστόσο, στην πρεμιέρα των play-out κατάφερε να σταματήσει αυτό το αρνητικό σερί, καθώς έφυγε με σπουδαία νίκη από το Αγρίνιο, επικρατώντας με 2-1 του Παναιτωλικού.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου με γκολ του Μανούσου (45′) και Ελευθεριάδη (77′) – είχε μειώσει προσωρινά στο 83′ ο Ντουάρτε – πήρε μια σημαντική νίκη για τη μάχη παραμονής, φτάνοντας τους 21 βαθμούς. Από την άλλη, οι Αγρινιώτες παρέμειναν στους 32 βαθμούς.

Η Λαμία ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, πιέζοντας ψηλά από τα πρώτα λεπτά και απείλησε στο 24′. Ο Καραμάνος βρέθηκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Παναιτωλικός απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Ντουάρτε έκανε το πλασέ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο 27′ ο Φλόρες οποίος επιχείρησε με δύναμη το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία.

Οι Φθιωτοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 45ο λεπτό. Ο Μανούσος αφού απέφυγε ωραία έναν αντίπαλό του, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και έκανε το γύρισμα προς έναν συμπαίκτη του στη μικρή περιοχή. Η μπάλα επέστρεψε στα πόδια του, μιας και οι αμυνόμενοι του Παναιτωλικού δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και έκανε το σουτ από πλάγια θέση, νικώντας τον Ανέστη από πλάγια θέση για το 1-0 της Λαμίας.

Η Λαμία πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 77ο λεπτό. Οι παίκτες του Φέστα αντάλλαξαν όμορφα την μπάλα και τελικός αποδέκτης της, ήταν ο Ελευθεριάδης. Ο 30χρονος μεσοεπιθετικός νίκησε από κοντά τον Ανέστη, αφού πρώτα έκανε μια ωραία προσποίηση στον Ανέστη.

Ο Παναιτωλικός έδειξε “σφιγμό’ στο 82ο λεπτό. Ο Ντουάρτε απέφυγε ωραία τον Τζανδάρη και έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ, ένα γκολ που όμως δεν έδωσε κάτι στους Αγρινιώτες, καθώς το 1-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Ανέστης, Μαλής (42′ Αποστολάκης), Περέιρα (71′ Αντούνες), Κορνέλιους, Λάρσον, Φλόρες, Μάρτενσον (70′ Μπαρμπόσα), Νταγκό (81′ Μόρσεϊ), Ντουάρτε, Μεντόσα, Καρέλης (70′ Bέργος).

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα) : Σαράνοφ, Σιμόν, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Λούκας, Τζανδάρης, Μπεχαράνο, Μπανγκουρά (46′ Eλευθεριάδης), Ρόμανιτς (85′ Τζανετόπουλος), Μανούσος (63′ Tάιρον, 85′ Προβυδάκης), Καραμάνος (80′ Βέλλιος).