Τρίτη σερί νίκη για τη Λάρισα, πέρασε από το Ιβανώφειο (vid+βαθμολογία)

Η αντεπίθεση της Λάρισας στη Basket League συνεχίζεται με τους Θεσσαλούς να νικούν με 90-85 στο Ιβανώφειο τον Ηρακλή για τη 18η αγωνιστική και να πανηγυρίζουν την τρίτη διαδοχική τους επιτυχία και έκτη στους τελευταίους οκτώ αγώνες τους. Πλέον η Λάρισα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-9 τη στιγμή που ο Ηρακλής υποχώρησε στο 3-13.

Η Λάρισα παρότι βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέτρεψε το σκορ, προηγήθηκε με +15 στις αρχές της τέταρτης περιόδου και στο φινάλε άντεξε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, φτάνοντας στη νίκη.

Πέντε παίκτες της Λάρισας τελείωσα με διψήφιο αριθμό πόντων με τους Χάντσον (17π., 5 ριμπ.), Μπέρζινς (12π.) και Μούντι (11π., 7 ασ., 5ριμπ., 4κλ.) να είναι οι κορυφαίοι. Ο Γουντς με 21 πόντους και ο Γκάρετ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους.

Το ξεκίνημα των γηπεδούχων στο παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό με τον Ηρακλή να προηγείται με 9-0 στο πρώτο τρίλεπτο, ενώ μετά την προσπάθεια της Λάρισας να πλησιάσει, έτρεξαν ένα νέο 9-0 με το οποίο προηγήθηκαν με 26-12 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Ωστόσο η απάντηση των Θεσσαλών ήρθε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεκάλεπτο με δικό τους σερί 10-0 με το οποίο μέσα σε τέσσερα λεπτά μετέτρεψαν το 28-19 σε 28-29.

Ο Ηρακλής βρήκε λύσεις προσπερνώντας και πάλι με 38-34 όμως η Λάρισα με τον Μπέρζινς να δίνει σημαντικές λύσεις στην επίθεση, ανέτρεψαν εκ νέου το σκορ, προσπέρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 5 πόντων, με το σκορ 45-50.

Μούντι και Χάντσον, συντήρησαν το προβάδισμα της Λάρισας στο σκορ, με τον δεύτερο να διαμορφώνει στο 26′ το 50-59. Ο Γκριν με τρίποντο στο 28′ έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του Φώτη Τακιανού (58-68) ενώ ο Καράμπελας στο φινάλε της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε το 62-73.

Η Λάρισα συνέχισε να είναι εντυπωσιακή στην επίθεσή της και στο 33′ ο Ζάρας με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα 15 πόντων (65-80) στην ομάδα του. Ωστόσο η Ηρακλής δεν άφησε το παιχνίδι. Ελέγχοντας τα ριμπάουντ κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά με τον Γκάρετ να μειώνει σε 76-82 τρία λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Η Λάρισα συνέχισε να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα έχοντας μόλις ένα εύστοχο εντός παιδιάς σουτ σε έξι και πλέον λεπτά. Το καλάθι του Χάντσον στο 39′ έδωσε ανάσα στη Λάρισα (77-84) με τον Ηρακλή να μειώνει σε 79-84 στα 35” για το τέλος. Το τρίποντο του Γουντς έκανε το σκορ 82-86 στα 20” αλλά η Λάρισα βρήκε σκορ, με τον Γουντς να ευστοχεί σε νέο τρίποντο (85-88) στα 7” πριν από το τέλος. Στα 4,6” ο Μούντι ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών (85-90) και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 45-50, 62-73, 85-90