Ενός κακού, μύρια έπονται για την Καλαμάτα, ισοπαλία στις καθυστερήσεις στη Ζάκυνθο (photos)

Μετά την ποινή από την Πειθαρχική Επιτροπή για τις καταστάσεις υγείας, την απώλεια του αγώνα με τον Λεβαδειακό αλλά και την αφαίρεση βαθμών, η Καλαμάτα δεν κατάφερε να κερδίσει σήμερα στη Ζάκυνθο.

Σε οδυνηρή ισοπαλία 1-1 που διαμορφώθηκε με πέναλτι στο 4ο λεπτό λεπτό των καθυστερήσεων, υποχρεώθηκε η Καλαμάτα στην Ζάκυνθο και πλέον ψαλιδίζονται σημαντικά οι ελπίδες για την διεκδίκηση του τίτλου.

Παρά το γεγονός πως έπαιξαν μονότερμα την αντίπαλό τους, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, οι “μελανόλευκοι” άφησαν δυο πολύτιμους βαθμούς στην Ζάκυνθο, απώλεια που κοστίζει διπλά και έρχεται ως συνέχεια της απόφασης αφαίρεσης βαθμών απο την Εφέσεων.

Η Καλαμάτα είχε τον απόλυτο έλεγχο και πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 32’ με τον Γιάννη Λουκίνα να βρίσκει δίχτυα για 16η φορά στη σεζόν και να πιέζει την εστία του Γιόνας Μέντεζ που έμοιαζε να παίζει μόνος του “κατεβάζοντας ρολά”. Η ψυχρολουσία για τους “μελανόλευκους” ήρθε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Κοτσιαύτη να υποδεικνύει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αναστασόπουλου και τον Τσιμέλι με διπλή προσπάθεια να νικάει τον Ταϊρη για το 1-1 στο 90+4’.

Το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο Sport365

Ζάκυνθος (Νόλης–Κάραμα): Μέντεζ, Καράμι, Κούνια (46’ Ζε Εσόνο), Άργκους (74’ λ.τρ. Κάρδαρης), Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος, Οντόνε, Μπαζάν (70’ Ρουκουά), Τσιμέλι, Σούρμπης (46’ Λάμπογλου)

Καλαμάτα (Γιάννης Μπελά): Ταΐρης, Λουπάνο, Κωνσταντινόπουλος, Μαβινγκά (86’ Καρούτης), Παπατόλιος, Αναστασόπουλος, Τσαγκαλίδης (75’ λ.τρ. Κόκκορης), Παυλίδης, Φελίπε, Μπόρχες (58’ λ.τρ. Σκεντεραϊ), Λουκίνας