Ο Όγκμποε…ξελάσπωσε την ΑΕΛ, 1-0 τον Πιερικό στο 90+4′ (photos)

Με γκολ του Μάριου Όγκμποε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 του Πιερικού στο “Στάδιο Αλκαζάρ”.

Σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες οι ποδοσφαιριστές του Παναγιώτη Γκουτσίδη, ο οποίοι κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν πάρει πολύ πιο άνετα το τρίποντο και να μην χρειαστεί να φτάσουμε μέχρι το 94ο λεπτό.

Μέτριος ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Πιερικό να θέλει να κλείσει τους χώρους και να μην επιτρέψει στην ΑΕΛ να βρει διαδρόμους προς τα καρέ του Τζήμα και παράλληλα να ψάξει τις δικές του στιγμές στην κόντρα – επίθεση. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας ωστόσο ήταν αρκετά νωθροί στο παιχνίδι τους κάνοντας συνάμα αρκετά λάθη στις επιλογές και τις μεταβιβάσεις τους. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή ανήκε στους “βυσσινί” και σημειώθηκε στο 14ο λεπτό όταν ο Μαυριάς εκτέλεσε φάουλ από τα όρια της περιοχής με τον Τζήμα να “απογειώνεται” στο δεξί του παραθυράκι και να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Ηλιάδης πήρε την κεφαλιά υπό πίεση με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athleticlarissa.gr

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος (75′ Νίνο), Ομάρ, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κολομπίνο, Παπαγεωργίου Θ. (46′ Τσουμάνης), Παπαγεωργίου Κ. (75′ Γιάκος), Νικολιάς (46′ Γλυνός), Μαυριάς (54′ Μιλτιάδης), Όγκμποε.

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Μηλιώτης (61′ Χατζάρας), Γιαλαμίδης (43′ Κουκόλης λ.τρ.), Κριμίτζας, Ζαφειράκης, Μπουόλι (61′ Παπαδόπουλος), Εργουέλ (61′ Κανούλας), Ίτσιος (67′ Φωκαΐδης), Τόσκας.