Με εκπληκτικό Πουλιανίτη ο Άρης, 76-73 τον Προμηθέα (βαθμολογία)

Με τον Στέλιο Πουλιανίτη να κάνει την καλύτερη εμφάνιση της μέχρι τώρα καριέρας του (25 πόντοι με 4/4 βολές, 3/3 δίποντα, 5/5 τρίποντα) ο Άρης έκανε ένα ακόμη βήμα για την είσοδο του στα play offs πετυχαίνοντας στο Αλεξάνδρειο επί του Προμηθέα (76-73) στην αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League, την 8η νίκη του.

Το ματς στο Παλέ ήταν συναρπαστικό και τα… είχε όλα. Η ομάδα της Πάτρας με σερί 13-0 σε διάστημα τριών λεπτών με 8 πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη, ξέφυγε με 37-28, 2’ και 45’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν με δύο βολές του Όμηρου Νετζήπογλου και 8 σερί πόντους με δύο τρίποντα του Πουλιανίτη και προσπέρασαν με 38-37 με 37’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου μέρους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ (39-38) ύστερα από καλάθι του Κέντρικ Ρέι.

Με ένα τρίποντο του Τρέβις Σίμπσον και δύο του Ρέι σε διάστημα ενάμιση λεπτών, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 52-46 στο 26’ και τελείωσαν την τρίτη περίοδο στο +5 (56-51).

Ο Άρης με την είσοδο του στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασε την πίεση στην άμυνα του και με σερί 13-0 με 9 πόντους με ένα τρίποντο του Άντονι Κάουαν, ξέφυγε με 8 (64-56) στα πρώτα 3’ και 30’’ της τέταρτης περιόδου.

Με δύο τρίποντα του Πουλιανίτη το προβάδισμα των γηπεδούχων αυξήθηκε στους 12 (70-58) 3’ και 26’’ πριν το τέλος του ματς και ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε αποβληθεί με δεύτερη τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στους διαιτητές ο Γιάννης Καστρίτης, προπονητής του Άρη.

Με πρωταγωνιστή τον Σίμπσον ο Προμηθέας μείωσε στο καλάθι (72-70) με 26’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά ο Πουλιανίτης με δύο ζευγάρια βολών και παρά το εύστοχο τρίποντο του Μιχάιλο Άντριτς, κράτησε τη νίκη στην πλευρά των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 38-39, 51-56, 76-73.