Μια ανάσα από τον τίτλο η Βέροια, 3-1 τον Ηρακλή (vids με τα γκολ)

Ακόμη μία ποδοσφαιρική…παράσταση από τον ΝΠΣ Βέροια, που έφτασε σε μια πολύ άνετη νίκη κόντρα στον Ηρακλή και την ίδια ώρα βλέπει την ΑΕΛ (το ματς ξεκίνησε μισή ώρα αργότερα) να ηττάται στη Ξάνθη με σκορ 2-0!

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη μετέτρεψε σε περίπατο το ματς με τον Γηραιό, τον οποίο φιλοδώρησε με τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη, που τη φέρνει πολύ κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης και κατ επέκταση τη συμμετοχή της στα play off ανόδου με τον πρωταθλητή του δευτέρου ομίλου.

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική, καθώς η “βασίλισσα” πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση, με τους “κυανολεύκους” να μην έχουν τον τρόπο να αντιδράσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές του πρώην τεχνικού της Βέροιας, Κώστα Γεωργιάδη ο Ηρακλής ανέβηκε στο γήπεδο, πέτυχε ένα γρήγορο γκολ και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις με το δεύτερο γκολ.

6′ ΓΚΟΛ! Με το…καλημέρα η Βέροια παίρνει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Γιακουμάκης με “βολίδα” εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του (1-0)

11′ ΓΚΟΛ! Ο Γιακουμάκης έκανε το “ένα-δύο” με τον Φοφανά, ο πρώτος μπήκε περιοχή και ο Χρουσιέλ τον ανέτρεψε. Ο ρέφερι έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, με το ριπλέι της ΕΡΤ να δείχνει πως είναι μια δύσκολη φάση. Το πέναλτι ανέλαβε ο Πασάς για το 2-0

13′ Σουτ από πλάγια θέση του Άλεξιτς, σε ετοιμότητα ο Βελλίδης.

34′ Δυνατό σουτ του Πατράλη ένα μέτρο εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Βελλίδης.

45′ ΓΚΟΛ! Λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο μέρος, η Βασίλισσα τριπλασίασε τα τέρματα της. Ο Μούργος πάσαρε για τον Γιακουμάκη, αυτός γύρισε παράλληλα για τον επερχόμενο Πασά, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και 22ο στο πρωτάθλημα (3-0)

46′ ΓΚΟΛ! Στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, ο Ηρακλής μείωσε με τον νεοεισελθόντα Γιουμπιτάνα, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, “έγραψε” το 3-1.

Στο 53′ και στο 56′ ο Γηραιός είχε δύο καλές στιγμές, αρχικά στην κεφαλιά του Άλεξιτς που κατέληξε άουτ και στη συνέχεια με το δυνατό σουτ του Τομάς που απέκρουσε με δυσκολία ο Βελλίδης

Στο 62′ ο δραστήριος Τομάς βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε σωτήρια ο Βελλίδης

Στο 72′ ο Τομάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπαστεριανός την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Ηρακλής είχε μία ακόμη καλή στιγμή, όταν ο Τομάς εκτέλεσε το φάουλ, ο Χρουσιέλ έπιασε την κεφαλιά η μπάλα όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στο 85′ η τελευταία φάση του ματς, ο Βιτίνιο δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση και μπλόκαρε ο Βελλίδης

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μουχάλης, Πεταυράκης (72′ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Οικονόμου (86′ Μαραγκός), Μούργος (67′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (86′ Μπλέτσας), Φοφανά (67′ Πόζογλου)

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης) : Παλαβράκης, Μανωλάκης (46′ Γιουμπιτάνα), Πανάγου, Παπαστεριανός Μ., Χρουσιέλ, Πατράλης, Νταμιάν Σίλβα, Άλεξιτς (79′ Βιτίνιο), Καρτσαμπάς (46′ Μπαστακός), Τομάς, Τότσκα (46′ Πήλιος)