Νίκη και στο Κρητικό ντέρμπι η Επισκοπή, ανέβηκε στην 6η θέση (photos)

Ο Ηρόδοτος μπορεί να χρειαζόταν τη νίκη στο γήπεδο του Γάλλου “Παύλος Βαρδινογιάννης” αλλά η Επισκοπή ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη την Τετάρτη το μεσημέρι, η Επισκοπή κατάφερε να επικρατήσει με το συνηθισμένο 1-0, χάρη στο γκολ που σημειώθηκε στο χρόνο των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου από τον Ταρσίσιο. Ουσιαστικά η Επισκοπή ανταμείφθηκε με το γκολ που πέτυχε ύστερα από την πίεση που άσκησε προς την περιοχή του Ηροδότου μετά το 35ο περίπου λεπτό, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρξε κάποια πίεση από πλευράς Ηροδότου, αντίθετα η Επισκοπή ήταν αυτή που επισκέφτηκε περισσότερες φορές την εστία των φιλοξενούμενων, επιζητώντας ένα δεύτερο γκολ. Ετσι η Επισκοπή φτάνει τους 39 βαθμούς και πλησιάσει ακόμα περισσότερο πλέον τις πρώτες θέσεις ενώ ο Ηρόδοτος παραμένει κάτω από τη γραμμή του υποβιβασμού.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Καλογεράκης,Καραγιάννης, Τριντάντε, Ανδρικόπουλος, Γκονζάλβες, , Εμπόι, Πολυχρόνης, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης (91′ Σκόνδρας), Σταθόπουλος (55′ Τσάβος), Ταρσίσιο.

Ηρόδοτος (Βασίλης Βούζας): Κρόστα, Γκόμεζ, Ασίγμπα, Μακρυδάκης Γ., Κυριακίδης, Ντιμ Κινζένζο, Γκίνη (62′ Μπαρμπόζα), Βρεττός Ν., Καπέλ (62′ Σουρνάκης), Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης.