«Ζωντανός» με ανατροπή επί του Κολοσσού ο Ιωνικός (βαθμολογία)

Ο Ιωνικός έμεινε «ζωντανός» στην διεκδίκηση της παραμονής του στην Basket League πετυχαίνοντας στην Νίκαια επί του Κολοσσού στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου, την τέταρτη νίκη του με 86-84 και ύστερα από ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι με σερί 11-0, με 8 πόντους με δύο τρίποντα του Νίκου Αρσενόπουλου και ένα τρίποντο του Ντάνιελ Χάμιλτον, μετέτρεψαν το εις βάρος τους 17-12 σε 23-17 υπέρ τους σε διάστημα λιγότερο των δύο λεπτών και στο 9’ του ματς.

Ο Ιωνικός προηγήθηκε και με 7 (26-19) με καλάθι του Γιάννη Αθηναίου στο 11’. Οι «θαλασσί», ωστόσο, αντεπιτέθηκαν και με 7 πόντους του Τζόρνταν Φλόιντ, προσπέρασαν με 42-38, 2’ και 34’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός βρήκε λύσεις από τον Στέφαν Μομίροφ και με τρίποντο του Βασίλη Ξανθόπουλου ξέφυγε με 59-53 στο 25’. Με τέσσερις πόντους του Φλόιντ στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +8 (72-64).

Η αντεπίθεση του Ιωνικού άρχισε με τρία τρίποντα του Βαγγέλη Τζόλου στα πρώτα δυόμιση λεπτά της τελευταίας περιόδου, που έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση ενός καλαθιού (75-73).

Με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Ντάνιελ Χάμιλτον, ο Ιωνικός προσπέρασε με 79-78 στο 36’. Το τρίποντο του Γιάννη Αθηναίου έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (86-62) με 1’ και 58’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Ο Φλόιντ με λέι απ μείωσε στο καλάθι (86-84) για τον Κολοσσό με 34’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του ματς αλλά το τρίποντο του Κένι Ουίλιαμς με την εκπνοή ήταν άστοχο και ο Ιωνικός πήρε την πρώτη νίκη του μετά τις 12 Δεκεμβρίου 2021 και το «διπλό» στο Περιστέρι επί της τοπικής ομάδας (82-79).

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-46, 64-72, 86-84.