Επιτέλους νίκη για τον ΟΦΙ, 2-0 τον Παναθηναϊκό Β (photos)

Ο ΟΦ Ιεράπετρας είχε άμεση ανάγκη για βαθμούς και κόντρα στον Παναθηναϊκό Β΄ δεν έχασε την ευκαιρία, καθώς επικράτησε με 2-0 παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Ο ΟΦΙ μπήκε αποφασισμένος από νωρίς να φτάσει στη νίκη και μόλις στο 12′ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Μεσιδόρο δέχτηκε ωραία μπαλιά και από μέσα δεξιά έκανε προσποίηση και πλάσαρε εύστοχα σε δεύτερο χρόνο από Καλλιτσουνάκη για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα απείλησαν εκ νέου σε δύο περιπτώσεις με τον ίδιο ποδοσφαιριστή ωστόσο το 1-0 δεν άλλαξε και ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Μανουσάκης δήλωσε παρών στην προσπάθεια του Τσιριγώτη, ενώ στο 76′ ο ΟΦΙ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Νεκούλ.

Τελικά το γκολ ήρθε στο 29′ με τον Βουό να παίρνει τη μπάλα από κάθετη του Νεκούλ και με ωραίο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι ο ΟΦΙ πήρε μία σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη και έκανε σημαντικό βήμα προς την παραμονή στην κατηγορία, καθώς έφτασε τους 30 βαθμούς και ανέβηκε στη 10η θέση.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης) : Μανουσάκης, Ντι Λορέντζο, Βιβάνκο, Ντέτλερ, Κατάλντι (66’ Νεκούλ), Καλλιτσουνάκης (86’ Ψάνης), Λεμονής, Μίλερ, Βουό, Μεσιδόρο, Μπενίτεζ.

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέρ Βάθκεθ) : Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης (74’ Τουρκοχωρίτης), Σιδεράς, Αντωνίου (75’ Ματσαδές), Μαρτίνης, Θεοχάρης, Καρβούνης (61’ Ηλιάδης), Κρυπαράκος (18’ λ.τ. Τσιριγώτης), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Μαραθωνίτης (61’ Αλμπάνης).