Serie A : Ανατροπή στη Σαρδηνία για τη Γιούβε, κρατά στα χέρια της το “σεντόνι” (vid)

Η Γιουβέντους τα βρήκε… σκούρα στη Σαρδηνία, όμως κατάφερε να αφήσει πίσω την ήττα από την Ίντερ και να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας 2-1 της Κάλιαρι.

Η ομάδα του Αλέγκρι αιφνιδιάστηκε, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ με τον Ζοάο Πέδρο, όμως η αντίδραση δεν άργησε να έρθει. Στο 23′ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ραμπιό, γκολ το οποίο ακυρώθηκε μετά τη χρήση VAR, όμως ότι δεν κατάφερε ο Γάλλος, το πέτυχε στο 45′ ο Ντε Λιχτ. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, ο Κουαδράδο σέντραρε από αριστερά και ο Ολλανδός με κεφαλιά στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1.

Η πίεση της Γιουβέντους συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος και η ανατροπή δεν άργησε να έρθει. Στο 75ο λεπτό ο Ντιμπάλα βρήκε κάθετα τον Βλάχοβιτς και εκείνος με ένα “τσίμπημα” στην μπάλα την έστειλε στα δίχτυα, γράφοντας το 1-2, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Κάπως έτσι, η Γιουβέντους άφησε πίσω την ήττα από την Ίντερ και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, υποχρεώνοντας την Κάλιαρι σε μία ακόμη ήττα.

Κάλιαρι (Βάλτερ Ματσάρι) : Κράνιο, Λυκογιάννης (79’ Ομπέρτ), Μπελανόβα, Αλτάρε, Νταλμπέρ (58’ Ρογκ), Μαρίν, Καμπρόνι, Λοβάτο, Παβολέτι (67’ Περέιρο), Ντεϊόλα (79’ Κεϊτά Μπαλντέ), Πέδρο.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι) : Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι, Πελεγκρίνι, Κουαδράδο (86′ Μπονούτσι), Αρτούρ, Ζακάρια, Ραμπιό (68′ Μπερναρντέσκι), Ντιμπάλα (81′ Κεν), Βλάχοβιτς