Serie A : Σόκαρε τη Νάπολι η Φιορεντίνα, έχασε ξανά η Αταλάντα (vids)

Πάρτι της Φιορεντίνα στο «Ντιέγκο Μαραντόνα»! Οι «βιόλα» έριξαν στο καναβάτσο τη Νάπολι (2-3) και την έβαλαν σε… μπελάδες.

Για ακόμη μια φορά, οι «Παρτενοπέι» έχασαν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος. Με τη σημερινή ήττα… χαμογελούν Μίλαν και Ίντερ. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι παρέμεινε 3η με 66 πόντους, ενώ οι «Ροσονέρι» έχουν τη δυνατότητα να ξεφύγουν στους 4 βαθμούς, με νίκη στο Τορίνο (21:45).

Από την άλλη, η εκπληκτική την εφετινή σεζόν Φιορεντίνα, συνέχισε τις υψηλές πτήσεις της. Ανέβηκε 7η με 53 πόντους και… ονειρεύεται ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, παγώνοντας το «Ντιέγκο Μαραντόνα» στο 29ο λεπτό.Ο Ντάνκαν έκανε το γύρισμα από δεξιά, η άμυνα της Νάπολι έδιωξε πάνω στον Γκονζάλες, ο οποίος με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 0-1.

Στο 58ο λεπτό ο Οσιμέν έφυγε από αριστερά και γύρ9σε την μπάλα στον Μέρτενς, ο οποίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έκανε το 1-1 με πλασέ από το ύψος της περιοχής.

Ωστόσο, η απάντηση των βιόλα ήταν άμεση. Στο 66΄ ο Ικονέ με ωραίο διαγώνιο σουτ, νίκησε τον Οσπίνα και έκανε το 1-2. Στο 69’ ακυρώθηκε το γκολ του Λοσάνο για οφσάιντ και στο 72’ η Φιορεντίνα έφυγε στην κόντρα και ο Καμπράλ με πανέμορφο σουτ από αριστερά έγραψε το 1-3.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σπαλέτι ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Όσιμεν στο 84΄.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Οσπίνα, Ρουί (86’ Γκουλάμ), Κουλιμπαλί, Ραχμάνι, Τζανόλι, Λομπότκα (80’ Ελμάς), Ρουίθ (56’ Μέρτενς), Ζιελίνσκι, Πολιτάνο (46’ Λοσάνο), Ινσίνιε (80’ Ντέμε), Οσιμέν

Φιορεντίνα (Βιτσέντζο Ιταλιάνο) : Τεράτσιανο, Μπιράγκι, Βενούτι, Ιγκόρ (86’ Μαρτίνεθ), Μιλένκοβιτς, Σαπονάρα (65’ Ικονέ), Ντάνκαν (65’ Μαλέχ), Άμραμπατ, Καστροβίλι, Καμπράλ (86’ Κοκόριν), Γκονζάλες (85’ Καγιεχόν)