Πήρε νίκη και διαφορά ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας (βαθμολογία)

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ που μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες, επιβλήθηκε στην έδρα του με 81-76 του Απόλλωνα για την 22η αγωνιστική της Basket League, καλύπτοντας παράλληλα και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου στην Πάτρα.

Οι Θεσσαλονικείς που έχουν να δώσουν ακόμη τρία -από τα έξι- παιχνίδια μέσα στον Απρίλιο βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-11 παραμένοντας σε τροχιά πλέι οφ. Στο 7-13 υποχώρησε η ομάδα της Πάτρας που διατηρεί απόσταση από τη ζώνη υποβιβασμού.

Ο Αρης Λυκογιάννης είχε τον Γιώργο Καμπερίδη να ξεκινά εξαιρετικά το παιχνίδι (10 πόντοι με 3/3 τρίποντα) όμως στο πεντάλεπτο τραυματίστηκε και δεν επέστρεψε στο παρκέ. Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές με 15 πόντους και ακολούθησαν οι Γκριν (12π.) και Ρίβερς (11π.). Από την άλλη πλευρά, ο Νίκος Βετούλας είδε τους Σίμονς και ΜακΛίν να τελειώνουν με 15 πόντους, τον Τσαλμπούρη με 14 και τον Μπόγρη με 14 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές στο παιχνίδι παίρνοντας σκορ πίσω από τα 6,75μ. και συμβαδίζοντας μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν δίχως σκορ για περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει σε αυτό το διάστημα σερί 7-0 με το οποίο και προηγήθηκε με 23-15 δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο η απάντηση του Απόλλωνα ήταν επίσης σερί 7-0 μειώνοντας έτσι σε 23-22 στο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με δύο βολές του Ντέιβις προσπέρασαν (29-30) στο 14′ ενώ με τρίποντο του ίδιοθ παίκτη προηγήθηκε με 35-33 δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Η συνέχεια όπως άνηκε στους γηπεδούχους, που με επιμέρους σκορ 12-3 ανέκτησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (45-38).

Ο Απόλλων προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ (51-47 στο 25′) ωστόσο οι γηπεδούχοι συντήρησαν αυτό το προβάδισμά τους σε όλη την τρίτη περίοδο φτάνοντας ακόμη και στο +9 (63-54) πριν κλείσουν το δεκάλεπτο με 64-56. Το καλάθι του Ρίβερς έφερε τον ΠΑΟΚ  μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά (66-56) όμως οι Πατρινοί με πέντε πόντους του Τσαλμπούρη μείωσαν σε 68-63 στο 33′. Συνεχίζοντας δε στον ίδιο ρυθμό πλησίασαν ακόμη περισσότερο με τον Μίτρου Λονγκ να μειώνει σε 74-72 στο 36′. Ωστόσο στην επόμενη επίθεση ο Τολιόπουλος με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του (77-72) με τους Θεσσαλονικείς να διαχειρίζονται μέχρι τέλους το προβάδισμά τους και να επικρατούν με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76.