Επιστροφή στις επιτυχίες στη Νίκαια για το Περιστέρι

Με κορυφαίους τους Τεράν Πέτεγουεϊ, Δημήτρη Μωραΐτη το Περιστέρι επιβλήθηκε στην Νίκαια του Ιωνικού (87-82) για την 23η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από τέσσερις ήττες.

Οι «κυανοκίτρινοι» έβαλαν τις βάσεις της επικράτησης τους στο τρίτο δεκάλεπτο όταν με επιμέρους σκορ 27-19 πήραν το προβάδισμα στο σκορ (63-58) μετά το πρώτο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με 39-36 για τους γηπεδούχους. Το Περιστέρι τελείωσε το ματς με 100% βολές (13/13).

Ο Πέτεγουεϊ με 21 πόντους με 8/15 σουτ εντός πεδιάς ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενουμένων. Ο Μωραΐτης είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι 30 πόντοι με 9/11 βολές, 6/10 δίποντα, 3/3 τρίποντα, τα 12 ριμπάουντ και οι 3 ασίστ του Λουκά Μαυροκεφαλίδη δεν ήταν αρκετοί για να αποφύγει ο Ιωνικός την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87.