Με «διπλό» Μουράτο το Λαύριο επιβλήθηκε του Προμηθέα

Επιστροφή στις νίκες για το Λαύριο που έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων επικράτησε του Προμηθέα με 90-82 για την 23η αγωνιστική της Basket League στην επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο των Πατρινών.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής με την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού, διεκδικώντας και την είσοδό της στα πλέι οφ, ενώ οι Πατρινοί που υποχώρησαν στο 11-9 παραμένουν σε τροχιά τετράδας έχοντας λιγότερα παιχνίδια από τους άλλους διεκδικητές.

Ο Βασίλης Μουράτος ήταν ο κορυφαίος των νικητών έχοντας 17 πόντους και 11 ασίστ ενώ «διπλός» τελείωσε και ο Σάβατζ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βον με 21 πόντους ενώ σπουδαία δουλειά έκανε ερχόμενος από τον πάγκο ο Νικολαΐδης που είχε 17 πόντους.

Οι Αντριτς με 19 πόντους και Φράνκαμπ με 18 ήταν οι κορυφαίοι για τον Προμηυέα, που είχε και πάλι αρκετές απουσίες, ενώ στο αρχικό του σχήμα βρέθηκαν οι νεαροί Μπαζίνας και Τανούλης. Ο δεύτερος τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους Κακλαμανάκη και Βον προηγήθηκαν με 12-4 στο πρώτο τρίλεπτο. Η απάντηση του Προμηθέα όμως ήταν σερί 10-0 με το οποίο προσπέρασε με 14-12 και διατήρησε αυτό το μικρό προβάδισμα ως και το τέλος της πρώτης περιόδου (21-25). Με το τρίποντο του Τανούλη οι πατρινοί ξέφυγαν με 23-28 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τη συνέχεια όμως να ανήκει στο Λαύριο. Στα επόμενα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 12-0 με το οποίο ανέτρεψαν το σκορ παίρνοντας πλέον εκείνοι προβάδισμα με 35-28 στο 14′. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Προμηθέας με πέντε πόντους του Γιάννη Αγραβάνη ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα (35-36) με τις δύ0ο ομάδες από εκείνο το σημείο να συμβαδίζουν στο σκορ ως και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45-45).

Ο Νικολαΐδης με εύστοχο τρίποντο έδωσε αέρα πέντε πόντων (52-47) στο Λαύριο όμως και πάλι ο Προμηθέας με ένα νέο σερί, αυτή τη φορά 11-0 προσπέρασε και πάλι με τον Αντριτς να κάνει το 52-58 στο 27′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά αλλά ο Σίμπσον με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με 63-60 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό με τον Φράνκαμπ να κρατά τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ (69-71 στο 34′). Το Λαύριο όμως προσπέρασε και πάλι, ενώ μετά το 75-73 που μείωσε ο Σίμπσον έκανε ένα εξαιρετικό τελευταίο τρίλεπτο.

Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι, αρχικά με ένα επιμέρους 9-2 κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά και να προηγηθούν με 84-75 ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Στον εναπομείναντα χρόνο συντήρησαν το προβάδισμα τους με εύστοχες ελευθερες βολές και πανηγύρισαν τη νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82.