“Αυτοκτόνησε” ο Πιερικός, ισοφαρίστηκε στο 90+5′ από την Αναγέννηση Καρδίτσας

“Έμφραγμα” στις καθυστερήσεις για τον Πιερικό, που κρατούσε μια πολύτιμη νίκη κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας, όμως το αυτογκόλ του Χαρτσιά βάζει σε…μπελάδες την ομάδα της Κατερίνης.

Έτσι, με το ρεπό της τελευταίας αγωνιστικής, οι “μελανόλευκοι” εξαρτώνται αποκλειστικά από το αποτέλεσμα της Καβάλας, που αγωνίζεται στην πρωταθλήτρια και μαθηματικά Βέροια.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα ξεκίνησαν ιδανικά στο ματς και προηγήθηκαν 2-0 στο ημίχρονο, όμως η Αναγέννηση με αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος (εκμεταλλευόμενη και την αποβολή του Ζαφειράκη που δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη στους πανηγυρισμούς) ισοφάρισε (2-2) στο 90+4′ φεύγοντας από την Πιερία με τον βαθμό.

Ο Βασίλης Παπαδόπουλος άνοιξε το σκορ στο 13′ για τους γηπεδούχους, με τον Ζαφειράκη στο 36′ να κάνει το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο 64′ ο Μανιός μείωσε για την Αναγέννηση, που στο 90+4′ με το αυτογκόλ του Χαρτσιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Γαλάνης, Μηλιώτης (73′ Χαντζάρας), Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Παντελιάδης, Κριμιτζάς (73′ Τόσκας), Ζαφειράκης, Φωκαΐδης (36′ λ.τ. Σουντάρ), Κανούλας (73′ Μπουόλι), Ντίνας (62′ Εμπουέλε), Παπαδόπουλος B..

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Γκουγκούδης (46′ Καρανίκας), Κουτρομάνος (68′ Καρρίκι), Γκίνη, Λαγός, Μπάλλας, Πλέγας, Αθανασιάδης (46′ Μανιός), Μπαντιμπανγκά (53′ Πολίτης), Μπιανκόνι.