Έκτη θέση η Λάρισα με «τρίποντη» παράσταση του Μούντι, παρέμεινε ο Ιωνικός (βαθμολογία)

Στην έκτη θέση ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος η Λάρισα καθώς για την 26η αγωνιστική της Basket League επικράτησε στο φινάλε με 86-84 του Ιωνικού.

Η ομάδα της Νίκαιας, από την πλευρά της παρά το αρνητικό αποτέλεσμα εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία «κλειδώνοντας» τη 12η θέση. Ο Κολοσσός θα είναι ο αντίπαλος των Θεσσαλών στην πρώτη φάση των πλέι οφ.

Η νίκη της Λάρισας συνοδεύτηκε από μία εξαιρετική εμφάνιση του Στέφαν Μούντι που τελείωσε το παιχνίδι με 35 πόντους και 8/14 τρίποντα. Ωστόσο καταλυτικό ρόλο στη νίκη έπαιξε ο Μπέρζινς (14 πόντοι με 4/7 τρίποντα αλλά και ο Κρουμπάλι με 12 πόντους και 19 ριμπάουντ!

Για τον Ιωνικό που μέχρι και το 39′ είχε τη νίκη στα χέρια του, ο Χάμιλτον έγραψε ένα εντυπωσιακό triple double με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, τη στιγμή που ο Αρσενόπουλος είχε 21 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Ο Στέφαν Μούντι ήταν σε εκπληκτική φόρμα στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας επιθετικά μόνος του την ομάδα του. Ο Αμερικανός της Λάρισας είναι στο πρώτο μέρος 26 (από τους 46 των Θεσσαλών) πόντους με 7/11 τρίποντα, τη στιγμή που ο Ιωνικός έβρισκε απαντήσεις στην άλλη πλευρά του παρκέ. Η ομάδα της Νίκαιας έκλεισε την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 21-19 ενώ κατάφερε να το αύξησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με 42-34 στο 27′. Ωστόσο οι γηπεδούχοι βρτήκαν λύσεις και από τη γραμμή των ψηλών τους, ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 46-46 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Λάρισα και Ιωνικός συνέχισαν να παίζουν σε υψηλό ρυθμό και να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη την τρίτη περίοδο. Ο Φώτης Τακιανός είδε και άλλους παίκτες να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση της ομάδας του με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 69-64 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το τρίποντο του Μπέρζινς στις αρχές της τέταρτης περιόδου έβαλε τη Λάρισα μπροστά στο σκορ με 72-64, γρήγορα όμως ο Ιωνικός κάλυψε τη διαφορά ισοφαρίζοντας στο 36′ με τον Μόουζες σε 77-77, ενώ με το τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη ένα λεπτό αργότερα προσπέρασε με 80-79. Ο Αρσενόπουλος με νέο τρίποντο στο 39′ έβαλε μπροστά τον Ιωνικό με 84-81, όμως στη συνέχεια Μούντι και Μπέρζινς με ένα γρήγορο 5-0 έκαναν το 84-84 στα 30” για το τέλος. Γκιουζέλης, Τζόλος και Μόουζες αστόχησαν για τον Ιωνικό στο φινάλε με τη νίκη εν τέλει να μένει στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 46-46, 69-64, 86-84