Στα playoffs το Περιστέρι, 91-80 το Λαύριο (βαθμολογία)

To εισιτήριο για τα playoffs της Basket League όπου θ’ αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, πήρε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 91-80 του Λαυρίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στον στόχο τους με κορυφαίο τον Τέραν Πέτεγουεϊ (21 πόντοι με 9/16 σουτ και 2/2 βολές) ενώ σημαντική συνεισφορά είχε ο Βασίλης Χρηστίδης με 18 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους που έγραψαν τον επίλογο στη φετινή σεζόν, ο Δημήτρης Κακλαμανάκης είχε 22 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Βασίλης Μουράτος 14 πόντους με 16 ασίστ.

Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς μπήκαν στο ματς με εξαιρετικό τρόπο φτάνοντας γρήγορα στο +9 (19-10 στο 6′). Σταδιακά όμως, το Λαύριο βελτίωσε τις αποφάσεις που έπαιρνε στο μισό γήπεδο, με αποτέλεσμα να μαζέψει τη διαφορά (29-28 στο 13′).

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο με τον Βασίλη Χρηστίδη σε πρωταγωνιστικό ρόλο, με 12 πόντους (με 6/8 δίποντα).

Στην επανάληψη το Περιστέρι κατάφερε να εδραιωθεί σε θέση οδηγού. Κυρίως γιατί ο Τέραν Πέτεγουεϊ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, δημιουργώντας αλλεπάλληλα προβλήματα στην άμυνα του Λαυρίου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (55-45 στο 23′), με τον Βασίλη Μουράτο και τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να παλεύουν, αλλά να μην είναι σε θέση να διαφοροποιήσουν επί της ουσίας την εξέλιξη της αναμέτρησης. Η εικόνα αυτή είχε ως συνέπεια το Περιστέρι να διατηρήσει το προβάδισμα και να βρεθεί στα playoffs της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-39, 68-62, 91-80.