Bundesliga : “Στοπ” στη Μπάγερν από τον εκπληκτικό Ζόμερ (vid)

Μια μεγάλη εμφάνιση, με πολλές και εξαιρετικές επεμβάσεις πραγματοποίησε στο Μόναχο ο Γιαν Ζόμερ!

Ο τερματοφύλακας της Γκλάντμπαχ πραγματοποίησε σωρεία αποκρούσεων κόντρα στη Μπάγερν και έδωσε τον βαθμό στη Γκλάντμπαχ, που θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει τη νίκη καθώς ισοφαρίστηκε στο 83′ από τον Σανέ.

Η Μπάγερν πολιόρκησε την εστία του Γιαν Ζόμερ για 90 λεπτά, ανάγκασε τον Ελβετό τερματοφύλακα να κάνει πάνω από 15 επεμβάσεις και τελικά περιορίστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας 1-1 με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ για την 4η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι προηγήθηκαν από τα πρώτα λεπτά, όμως ο Σαντιό Μανέ για τέταρτη είδε γκολ του να μη μετράει λόγω VAR. Τόσο ο Σενεγαλέζος επιθετικός όσο και οι Λιρόι Σανέ και Τόμας Μίλερ έχασαν πολλές ευκαιρίες, όμως ο Ζόμερ ήταν ανίκητος. Την επόμενη φορά που νικήθηκε, ξανά από τον Μανέ, ο VAR ήταν με το μέρος του.

Στο τέλος του ημιχρόνου, ένα τραγικό λάθος του Νταγιότ Ουπαμεκανό έδωσε την ευκαιρία στον Τομάς Τουράμ να βγει στην κόντρα και στο τετ α τετ με τον Μάνουελ Νόιερ να κάνει το 1-0. Αυτό ήταν ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, με τη Λεβερκούζεν να έχει δύο τελικές και την Μπάγερν 17 με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Ο Ζόμερ έμοιαζε με “κέρβερο”, κάνοντας ακόμα και διπλές επεμβάσεις με τα πόδια σε τετ α τετ από τη μικρή περιοχή. Ο εκνευρισμός στους παίκτες των Βαυαρών ήταν διάχυτος, με τον Σανέ να δέχεται κίτρινη κάρτα και να τον συγκρατούν οι συμπαίκτες του για να μην επιτεθεί στον διαιτητή. Τελικά, ήταν αυτός που νίκησε τον Ζόμερ και με σουτ εντός περιοχής στο 83′ έκανε το 1-1.

Η Μπάγερν είχε ακόμα τρεις μεγάλες ευκαιρίες και αρκετές πιο μικρές, αλλά ο Ζόμερ είπε ξανά “όχι” και κράτησε το βαθμό της ισοπαλίας σε ένα παιχνίδι όπου τα “πουλάρια” θα μπορούσαν να είχαν φύγει ταπεινωμένα από το γήπεδο.