LaLiga : Επιτέλους νίκη για τη Σεβίλλη! (vid)

Μεγάλη αναμέτρηση, με δραματική εξέλιξη μεταξύ Εσπανιόλ και Σεβίλλης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga.

Στην προηγούμενη αγωνιστική η Εσπανιόλ κέρδισε εκτός την Μπιλμπάο, και η Σεβίλλη προέρχεται από δύο βαριές ήττες στο σπίτι της. Για το πρωτάθλημα από την Μπαρτσελόνα, και για το Champions League από την Μάντσεστερ Σίτι.

Από πρώτο κιόλας λεπτό η φιλοξενούμενη πήρε το προβάδισμα στον αγώνα. Ο Erik Lamela πήρε μια πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή και έπιασε ένα όμορφο συρτό σουτ στην αριστερή πλευρά για το 0-1.

Στο 26′ σημαντικό προβάδισμα νίκης για την Σεβίλλη. Ο Jose Angel Carmona ήταν στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και έστειλε την μπάλα χαμηλά δεξιά για το 0-2.

Θρίαμβος για την φιλοξενούμενη που τριπλασίασε τα τέρματα της στο 45′. Η μπάλα πήγε στον Jose Angel Carmona μετά από κακή αντίδραση της αντίπαλης άμυνας, και αυτός βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και με ψυχραιμία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-3.

Λίγο αργότερα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος στο 35+3′ η γηπεδούχος μείωσε σε 3-1. Ο Bono μετά την εκτέλεση πέναλτι του Joselu πήρε το ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 62′ η Εσπανιόλ ξαναμπήκε στο παιχνίδι, αφού μείωσε σε 3-2. Ο Martin Braithwaite βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή, και έστειλε την μπάλα χαμηλά στο κέντρο της εστίας για το 2-3.

Στο 84′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Erik Lamela από την Σεβίλλη, και λίγο αργότερα η φιλοξενούμενη με απευθείας κόκκινη έχασε και δεύτερο παίχτη. Με απευθείας κόκκινη αποβλήθηκε ο Julen Lopetegui για ανάρμοστη συμπεριφορά.

Τελικά έστω και με 9 παίχτες για 10 λεπτά η Σεβίλλη κατάφερε να πάρει ενα πολύ σημαντικό τρίποντο.