Κύπελλο Ελλάδας : Σα να μη πέρασε μια μέρα για τη ΔΕΚΑ, πέρασε “αέρας” από τη Ξάνθη (vid)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την αγωνιστική περίοδο 2022-2023 η ΔΕΚΑ, η οποία νίκησε στην Ξάνθη τον Λεύκιππο με 83-60 και προκρίθηκε στην 2η αγωνιστική της Α’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική περίοδο για φέτος, οι γηπεδούχοι μπήκαν με ενθουσιασμό, προηγήθηκαν με 11-1, αλλά ως εκεί.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με +15 (44-29) ενώ έφτασαν την διαφορά στο σκορ ως και το +28 (77-49) στο 26’.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Ερμή Λαγκαδά – Τρίκαλα Basket.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 27-44,47-61, 60-83

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης-Δώδος): Τζίμης 10 (1), Γιοβάνοβιτς 6, Παλλάκης, Μακαρατζής 4, Δεληγιάννης 2, Κατσαμούρης 3, Κάλτσος, Μπουτσακτσή 7, Μαλανδρής 17 (3), Βοϊβατόπουλος 2, Χρήστου 9

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πούντος, Τουλουπής 14 (1), Βογιατζής, Καπετάκης 5(1), Τσιροπούλης Ι. 8 (1), Τσιροπούλης Μ. 15 (2), Θεογιάννης 11 (3), Σουτζόπουλος 11 (1), Πατρίκης 4, Παλαμίδας 2, Καλαποθαράκος 13 (1), Βαιντερλής,