Bundesliga : Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την Κολωνία, επέστρεψε στις επιτυχίες η Φράιμπουργκ (vids)

Σπουδαία πράγματα από την Κολωνία, που με την επιστροφή στη δράση, επιφύλασσε μια μεγάλη ανατροπή στην Κολωνία. “Τεσσάρα” η Λειψία, νίκες ξανά για Φράιμπουργκ και Άιντραχτ.

Το γκολ του Ντίνου Μαυροπάνου δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει την ήττα της Στουτγκάρδης από τη Βόλφσμπουργκ στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού από την Bundesliga.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός είχε σκοράρει με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, το οποίο είχε άλλα τρία γκολ και πολλές ευκαρίες εκατέρωθεν. Ο Σερού Γκιρασί άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, όμως τα λάθη τους έφεραν την ανατροπή από τους Ομάρ Μαρμούς και Μαξιμίλιαν Άρνολντ. Ο Μαυροπάνος έκανε το 2-2 και στο 2ο ημίχρονο οι Σουηβοί ήταν αυτοί που πλησίασαν περισσότερο στο γκολ, ενώ είχαν και δοκάρι. Όλα αυτά μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο ξεχασμένος Γιανίκ Γκέρχαρτ από κοντά έκανε το 3-2.

Η Λειψία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην ουραγό Μπόχουμ και επιβλήθηκε με 4-0, σε μία προσπάθεια να αφήσει πίσω της τις τέσσερις ήττες του Σεπτεμβρίου. Ο Τίμο Βέρνερ άφησε κι αυτός πίσω του την κακή εκκίνηση στην επιστροφή του στην Ανατολική Γερμανία, σημειώνοντας δύο γκολ, ενώ ο Κριστοφέρ Ενκουνκού σκόραρε κι αυτός δύο φορές, αρχικά με πέναλτι στο 1ο μέρος και τέλος στο 85′. Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο και ο τραυματίας Κώστας Σταφυλίδης εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους.

Στην κορυφή της βαθμολογίας σκαρφάλωσε η Φράιμπουργκ. Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League επικράτησε 2-1 της Μάιντς για την 8η αγωνιστική της Bundesliga και έφτασε στους 17 πόντους, μαζί με την Ουνιόν.