Handball Premier : Νικητής στη Νέα Φιλαδέλφεια ο ΠΑΟΚ και 3×3

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Handball Premier ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας εκτός έδρας στην 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος τον Ιωνικό με 31-27.

Στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Μετέπειτα ο ΠΑΟΚ έχτισε ένα προβάδισμα έξι τερμάτων το οποίο και διατήρησε, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 13-19.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε σε υψηλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν, όμως ο Δικέφαλος κρατούσε την διαφορά που είχε δημιουργήσει. Από το δεύτερο δεκάλεπτο του ημιχρόνου και μετά, έπεσαν οι «στροφές», υπήρξε ένταση και ο Ιωνικός πλησίασε κατά 2 γκολ. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με σκορ 27-31.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-6, 7-9, 10-13, 12-15, 13-19 (ημχ), 16-23, 18-25, 21-26, 23-27, 25-29, 27-31
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινες 46:13 Γούσιος, 59:29 Κουκουλάς (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/2-5/6

Ιωνικός ΝΦ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 6, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου, Χαντέλης 2, Μπούτος 5, Μελετάκος 2, Δεληχρήστος 2, Τρούλος 4, Μαντζόπουλος, Ελοζιέουα 1, Χελιώτης, Μπαλάσκας 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 5, Τσαμουρίδης 2, Νικολαϊδης 1, Παπάζογλου 5, Βελισσαρίου, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 8, Καβουσανάκης 4, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 2, Γιαβασίδης.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 46:13 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του ΠΑΟΚ Πάνος Γούσιος γιατί διαμαρτυρόταν σε έντονο ύφος και πέρασε τη σέντρα προς το μέρος της αντίπαλης ομάδας. Η αποβολή έγινε με βάση την προοδευτικότητα των ποινών αφού είχαν προηγηθεί κίτρινη κάρτα και δίλεπτο στον πάγκο του ΠΑΟΚ. Στο ίδιο λεπτό καθ’ υπόδειξη του Delegate παράγοντας του Ιωνικού που καθόταν στο κάτω μέρος του γηπέδου απομακρύνθηκε με την συνδρομή της αστυνομίας για τον λόγο ότι διαμαρτυρόταν συνέχεια και με έντονο ύφος στις αποφάσεις των διαιτητών.