Basket League : Νικηφόρα συνέχεια για τον Παναθηναϊκό, 93-70 το Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά εύστοχος από μακριά και βρίσκοντας σκορ από… παντού και από σχεδόν όλους τους παίκτες του έφτασε στο επιβλητικό 93-70 επί του Λαυρίου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά δυνατά στο παρκέ, βρίσκοντας μάλιστα ένα σερί εύστοχων σουτ πίσω από τα 6.75μ., που ξεκίνησε με τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη για το 3-0. Το σκορ έφτασε στο 5-4, για να έρθει ο Παπαγιάννης να σκοράρει για 3 και να ξεσηκώσει ΟΑΚΑ και πάγκο, ενώ στην επαναφορά έγινε κλέψιμο και σκόραρε και ο Γκριγκόνις για το 11-4. Ο Π. Καλαϊτζάκης ευστόχησε σε νέο μακρινό σουτ, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Γουίλιαμς για το 17-6. Κάπου εκεί όμως ήρθε το… μπλακ-άουτ, με τους παίκτες του Ράντονιτς να κάνουν απανωτά λάθη και το Λαύριο να «τρέχει» ένα σερί 0-12 και να περνάει μπροστά με 17-18! Το εντυπωσιακό γκολ-φάουλ του Λι έδωσε την λύση στον «Εξάστερο» (20-18), με τους «πράσινους» να κλείνουν μπροστά στο σκορ το δεκάλεπτο.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με τρίποντο και το δεύτερο μέρος, με τον Λι να κάνει το 55-40 αλλά το Λαύριο να βρίσκει ένα ακόμα σερί και να πλησιάζει στους 6 (55-49). Οι παίκτες του Παναθηναϊκού άρχισαν να τροφοδοτούν στην επίθεση τον Γκουντάιτις, με τον Λιθουανό σέντερ να πηγαίνει συνεχώς στις βολές και να μην έχει υψηλό ποσοστό ευστοχίας, αλλά να ανεβάζει την διαφορά. Το τρίποντο του Μαντζούκα έκανε το 63-51 και ο Έλληνας παίκτης μαζί με τον Πονίτκα βρήκαν πόντους στην τελική ευθεία του δεκαλέπτου, διαμορφώνοντας το 76-57.

Η τελευταία περίοδος ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ράντονιτς να περνά στο παρκέ και τους Χουγκάζ και Σαμοντούροβ και τον πρώτο να σκοράρει αμέσως τρίποντο. Ο Γ. Καλαϊτζάκης ευστόχησε επίσης από μακριά, ενώ το δεύτερο τρίποντο του Παπαγιάννη στο ματς διαμόρφωσε το 89-61! Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός… έβγαλε το πόδι από το γκάζι, με το τελικό 93-70 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης.

Ο Λευτέρης Μαντζούκας πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής και δικαίωσε απόλυτα τον προπονητή του, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση. Ήταν ο πρώτος σκόρερ των «πράσινων», βρήκε αρκετά σουτ πίσω από τα 6.75μ. και έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει πολλά πράγματα κατά την διάρκεια της σεζόν. Εξαιρετικός ήταν και ο αρχηγός, που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και… 2 εύστοχα τρίποντα!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 76-57, 93-70