Super League : “Λύτρωση” στο 90+4′ από τα 11 βήματα για την ΑΕΚ!

Και ενώ όλα έδειχναν πως η ΑΕΚ βάδιζε σε γκέλα κόντρα στον Ατρόμητο, ο Μάνταλος ανατράπηκε στο 90+4′ από τον Μαυρομάτη και ο Άμραμπατ δεν αστόχησε, σηκώνοντας στο…πόδι την “Αγια-Σοφιά”!

Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον εξαιρετικό Ατρόμητο, αλλά η απροσεξία του Μαυρομμάτη στις καθυστερήσεις έδωσε την ευκαιρία στον Άμραμπατ να σκοράρει με πέναλτι και να λυτρώσει την Ένωση (1-0).

Η Ένωση είχε αρκετές τελικές προσπάθειες και στα δύο ημίχρονα για να πετύχει κάποιο τέρμα, όμως ο Γιαννιώτης την σταμάτησε με εξαίρεση το πέναλτι που σημείωσε.

Ο Ατρόμητος με τη σειρά του είχε τις τελικές για να πετύχει ένα γκολ, όμως ατύχησε στην τελική προσπάθεια, όμως αστόχησε στις προσπάθειες που είχε κυρίως με τον Κιάρτανσον, δίχως όμως αποτέλεσμα.

To φιλμ

Καλή στιγμή για την ΑΕΚ στο 6ο λεπτό. Ο Λιβάι Γκαρσία μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο Ατρόμητος μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο μετά το τέταρτο λεπτό, η Ένωση πήρε τα ηνία του ματς και είχε κάποιες τελικές για να σκοράρει. Οι παίκτες του Αλμέιδα πιέζουν ψηλά και προσπαθούν να αναγκάσουν σε λάθη τους παίκτες του Ατρομήτου.

Το ημίχρονο βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες στην OPAP Arena. Ο Ατρόμητος έχει ανταποκριθεί καλά στο παιχνίδι και απείλησε σε δύο περιπτώσεις την Ένωση. Η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες της για να σκοράρει, αλλά δεν τις αξιοποίησε και το 0-0 παραμένει μέχρι το τέλος.

Στο 70ο λεπτό ο Μάνταλος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Γκατσίνοβιτς, ενώ και ο Κόουλμαν απέσυρε Μουνίθ και Κιάρτανσον, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο Κούεν και Τζαβίδα.

Στο 94ο λεπτό Κέρδισε πέναλτι η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος τσίμπησε την μπάλα από τον Μαυρομμάτη και εκείνος τον ανέτρεψε.

Ο Άμραμπατ εκτέλεσε σωστά και έδωσε τη λύση για την ΑΕΚ, σηκώνοντας στο…πόδι την “Αγια-Σοφιά”!

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Σιμάνσκι (63′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (70′ Μάνταλος), Πινέδα (81′ Χατζισαφί), Ελίασον (63′ Άμραμπατ), Αραούχο, Γκαρσία.

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας (62′ Ντάνι Σουάρεθ), Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ (70′ Κουέν), Ρομπάιγ (79′ Ροτάριου), Κλωναρίδης (79′ Φρίντγιονσον), Κιάρτανσον (70′ Τζαβίδας)