Super League : Άλλα…κόλπα φέτος από την ΑΕΚ, γίνεται απόρθητο “κάστρο” η “Αγια-Σοφιά”

Ο κακός της “δαίμονας”, ο ΠΑΟΚ…γονάτισε στην “Αγια-Σοφιά”! Η ΑΕΚ μοιάζει ανίκητη στη φυσική της έδρα και το απέδειξε σήμερα κόντρα σε μια ομάδα που τα τελευταία χρόνια της…πήρε τον αέρα.

Έχοντας σωρεία ευκαιριών, η ομάδα του αναμορφωτή Αλμέιδα επικράτησε 2-0 του “δικεφάλου” του Βορρά, που μοιάζει εγκλωβισμένος φέτος και είναι φανερό πως του λείπουν οι ποιοτικές λύσεις, όταν έχει εκτός βασικά του στελέχη.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε 10 συνολικά σουτ, τα τέσσερα εξ αυτών στην εστία, όμως πέτυχε μόλις ένα γκολ και συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία.

Σημαντικές ευκαιρίες είχε και ο ΠΑΟΚ, με τους Κωνσταντέλια και Ολιβέιρα, με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ να χάνει εξ επαφής κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έπαιξε έξυπνα, έδωσε χώρο στον αντίπαλο στο 61′ τον…αποτελείωσε με το γκολ του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς, ο οποίος στους πανηγυρισμούς…χάθηκε στις αγκαλιές των “κιτρινόμαυρων” φίλων!

Με πρέσινγκ ψηλά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες. Τόσο η ΑΕΚ όσο και ο ΠΑΟΚ πίεζαν ψηλά σε μία προσπάθεια να ανακτήσουν την μπάλα με τους φιλοξενούμενους να απειλούν πρώτοι στο 4′ με μία ωραία κομπίνα σε στατική φάση με τον Κωνσταντέλια να τελειώνει τη φάση από πλάγια θέση και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Και δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει με καλοεκτελεσμένο φάουλ του Γκατσίνοβιτς που έδιωξε σε κόρνερ ο Κοτάρσκι. Το ντέρμπι είχε ξεκινήσει με τους καλύτερους οιωνούς από πλευράς θεάματος με τον ΠΑΟΚ να έχει ακόμη μία καλή στιγμή στο 8′ με κεφαλιά του Ολιβέιρα μόλις άουτ από πλεονεκτική θέση και μετά από επίπονη προσπάθεια του Αουγκούστο.

Μετά το 10′ η ΑΕΚ έλεγξε το ματς, είχε την κατοχή και προσπαθούσε με πρέσινγκ ψηλά να ανακτήσει γρήγορα την μπάλα, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να τη βγάλει στο αντίπαλο μισό. Αποτέλεσμα; Η Ένωση άγγιξε το 1-0 με τη συμπλήρωση του 20λεπτου με τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» στην Ένωση. Ο νεαρός πορτιέρε του ΠΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Αραούχο που βρήκε στην πλάτη του Λιβάι και πήρε μία εξόχως περίεργη τροχιά.

Για 10-12 λεπτά το ματς φαινόταν να μην έχει ρυθμό, μόνο ένταση και συνεχή σφυρίγματα, ήρθε το 1-0 για την ΑΕΚ με Λιβάι Γκαρσία. Γκολ που ήταν αποτέλεσμα του πρέσινγκ και του εξαιρετικού τάκλιν του Αραούχο στον Ντάντας. Η μπάλα φθάνει στον Ελίασον που τη «σπάει» εξαιρετικά στον Λιβάι Γκαρσία που με πλασέ στην κίνηση δίνει το προβάδισμα στην Ένωση.

Η ΑΕΚ πήρε φόρα και στο 38′ άγγιξε το 2-0 με τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» σε απίθανη κούρσα με την μπάλα και σχεδόν πλασέ από τη μικρή περιοχή του Πινέδα. Για να ακολουθήσει νέα στιγμή για την ΑΕΚ με εκπληκτική ενέργεια και σουτ του Λιβάι, το οποίο «έβγαλε» εκ νέου ο πορτιέρε του ΠΑΟΚ.

Έτσι το ημίχρονο έμελλε να λήξει με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ βάσει των δύο φάσεων να νιώθει ικανοποιημένος.

Με την έναρξη του β’ μέρος, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να απειλήσει με τον Κωνσταντέλια που άδειασε δύο αντιπάλους, σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε στα σώματα. Ο πιτσιρικάς έκανε καλό ματς στην OPAP Arena παίζοντας με τσαμπουκά και δείχνοντας τρομερή διάθεση.

Όσο το 1-0 παρέμενε, ο ΠΑΟΚ έμενε μέσα στο παιχνίδι απέναντι σε μία ΑΕΚ που έλεγχε το τέμπο και χωρίς πολλά ρίσκα έψαχνε το 2ο γκολ. Και εν τέλει αυτό ήρθε στο 61′ και πάλι με ασίστ του Ελίασον που ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

Ο Σουηδός εξτρέμ έκανε φανταστική ατομική ενέργεια, δεν εκτέλεσε, «έσπασε» την μπάλα στον Γκατσίνοβιτς που εκτέλεσε ψύχραιμα τον Κοτάρσκι κάνοντας το 2-0 για την ΑΕΚ.

Με δεδομένο το προβάδισμά της η ΑΕΚ έδωσε μπάλα και χώρο στον ΠΑΟΚ. Περίμενε τον αντίπαλο και επεδίωκε στο τρανζίσιον, αλλά και με στατικές φάσεις να απειλήσει εκ έου τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ είχε σαφέστατα ισορροπήσει το ματς, αλλά δεν απειλούσε. Είχε την κατοχή, την πρωτοβουλία, αλλά από ουσία. Έτσι η ΑΕΚ κρατούσε με σχετική άνεση το 2-0.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Αθανασιάδης, Μοχαμάντι, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα (89′ λ.τ. Μήτογλου), Γκατσίνοβιτς (83′ Μάνταλος), Ελίασον (83′ Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Πινέδα (76′ Γιόνσον), Αραούχο (90′ Γαλανόπουλος), Λιβάι Γκαρσία

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες, Σάστρε, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Κούρτιτς (66 Ελ Καντουρί), Ντάντας (66′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας (79′ Κουαλιάτα), Νάρεϊ (67′ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Ολυβέιρα