Volley League : Τρομερό ματς στη Σκύδρα, ο Αριστοτέλης νίκησε στο τάι μπρέικ τον Άθλο Ορεστιάδας

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ο Αριστοτέλης Σκύδρας νίκησε με 3-2 σετ τον Άθλο Ορεστιάδας στο τάι μπρέικ για τη 2η αγωνιστική της Volley League ανδρών, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 1-1 το ρεκόρ της ομάδας της Πέλλας, δεύτερη διαδοχική ήττα για τον Άθλο.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και το σκορ να είναι ισόπαλο μέχρι τα μισά. Από εκεί και πέρα ο Αριστοτέλης Σκύδρας βελτίωσε κατά πολύ την υποδοχή και κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ με 5 πόντους (18-13). Οι φιλοξενούμενοι, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και ο Αριστοτέλης Σκύδρας κατάφερε να φτάσει στο 1-0 με 25-20.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο σετ μπήκαν αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν και επέβαλλαν τον ρυθμό τους με οδηγό το σερβίς και τον Σταύρο Κασαμπαλή να κάνει μεγάλο ματς. Η διαφορά έφτασε στους 5 βαθμούς στο κρισιμότερο σημείο (13-18) και οι Θρακιώτες τελείωσαν ουσιαστικά το σετ με τη διαφορά να πιάνει τη μέγιστη τιμή της να είναι η 9 πόντοι που έκριναν και την ισοφάριση (16-25).

O Άθλος συνέχισε να δίνει ρεσιτάλ πάνω από το φιλέ και στο 3ο σετ, με τον Βραζιλιάνο διαγώνιο, Κάιο Ντε Πρα, να πετυχαίνει 4 διαδοχικούς πόντους και να κάνει το 7-12. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «ροκανίσουν» τη διαφορά όμως η ποιότητα των φιλοξενούμενων έστειλε το σετ σε παράταση μετά το 24-24. Εκεί ο Γκλάγκστοουν διέλυσε την υποδοχή του Αριστοτέλη Σκύδρας και χάρισε το σετ στον Άθλο με 27-25.

O εκπληκτικός ρυθμός συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, με τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγουν πολύ με εξαίρεση το 9-4 του Αριστοτέλη Σκύδρας που έγινε γρήγορα 9-9 με τρείς άσσους και ένα μπλοκ άουτ από τον Κάιο. Ο Άθλος πέρασε μπροστά σε κρίσιμο σημείο κάνοντας το 21-23 και οι γηπεδούχοι έστειλαν με τη σειρά τους σε… εκ νέου παράταση το σκορ παίρνοντας εν τέλει το σετ με 27-25.

Στο τάι μπρέικ, η έδρα «μίλησε» και ο Αριστοτέλης Σκύδρας κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό έχοντας το προβάδισμα μόνιμα με την… αρωγή των Κουβανών, Ρόχας, Μέντες και Φλόρες, που μετέτρεψαν πολύ γρήγορα το 8-7 σε 13-7 «κλειδώνοντας» τη νίκη. Στη συνέχεια τα δύο λάθη στην υποδοχή του Άθλου τελείωσαν το ματς για τους γηπεδούχους που πήραν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 25-20, 16-25, 25-27, 27-25, 15-10