Νέα ήττα για τον Παναθηναϊκό, η Παρτιζάν πέρασε από το ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 91-89 από την Παρτιζάν για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε στο 1-5.

Ο Νέιτ Γουόλτερς είχε 17 πόντους, ενώ άλλους τόσους πρόσθεσε στο ντεμπούτο του ο Ντουέιν Μπέικον. Για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο Κέβιν Πάντερ είχε 29 πόντους, ενώ άλλους 15 μαζί με 11 ριμπάουντ είχε ο Ματίας Λεσόρ.

Τα πολλά λάθη και τα προβλήματα στην άμυνα είχαν συνέπεια ο Παναθηναϊκός να βρεθεί στο -18, 13-31. Το απίθανο τρίποντο του Π. Καλαϊτζάκη από τη μια μεριά του παρκέ στην άλλη έδωσε το έναυσμα στους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά στους εννιά, 28-37. Όμως ο ασταμάτητος Πάντερ βοήθησε την Παρτιζάν να κλείσει το ημίχρονο στο +13, 41-54, έχοντας ο ίδιος 20 πόντους. Οι «πράσινοι» βελτίωσαν την άμυνά τους και με οδηγούς στο σκορ Μπέικον και Γουόλτερς πλησίασαν στον πόντο, 57-58, στα μισά της τρίτης περιόδου. Το γκολ-φάουλ του Αμερικανού πλέι μέικερ έφερε το «τριφύλλι» στο -2, 68-70, αλλά οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν με διψήφια διαφορά, 73-83. Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους τέσσερις από φάουλ που δεν καταλογίστηκε υπέρ του Μπέικον και η Παρτιζάν ξέφυγε και πάλι, 78-88, τριάμισι λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πλησίασε στους τέσσερις, 84-88, αλλά έχασε αρκετές ευκαιρίες και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91