Super League : Ιωαννίδης και 11η νίκη για τον ασταμάτητο Παναθηναϊκό! (vid)

Στο δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, μετά το…διάλειμμα με τον Ολυμπιακό.

Οι “πράσινοι” πέρασαν νικηφόρα από το Αγρίνιο χάρη στο γκολ του Φώτη Ιωαννίδη στο 78ο λεπτό και διατήρησαν τη διαφορά των έξι βαθμών από τη δεύτερη ΑΕΚ.

Τι κι αν παρατάχθηκε χωρίς τους δύο καλύτερους παίκτες του στο φετινό πρωτάθλημα (σ.σ. Παλάσιος, Αϊτόρ), τι κι αν ο Παναιτωλικός τον είχε μπλοκάρει σχεδόν σ’ όλο το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να φύγει αλώβητος από το Αγρίνιο στη 12η αγωνιστική της Super League 1, επικρατώντας με 1-0, χάρη σε γκολ του Φώτη Ιωαννίδη, ο οποίος αποτέλεσε τη χρυσή αλλαγή του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός για δεύτερο σερί παιχνίδι προβλημάτισε με την απόδοση του, δεν είχε φαντασία στο παιχνίδι του, πετώντας κάτι παραπάνω από 60 λεπτά στο Αγρίνιο.

Μετά το 60′, οι πράσινοι ανέβασαν στροφές με την είσοδο του Ιωαννίδη στην επίθεση, πίεσαν για το γκολ και τελικά το βρήκαν στο 79′ με τον Έλληνα επιθετικό, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του φετινό τέρμα, το οποίο μπορεί να αποδειχθεί καθοριστικό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η παρουσία Πέρεθ και Κουρμπέλη μαζί στο αρχικό σχήμα δυσκόλεψε την ανάπτυξη του τριφυλλιού, την ώρα που οι εξτρέμ του, Βέρμπιτς και Μπερνάρ δεν βρέθηκαν σε καλή ημέρα. Κι όμως η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς βρήκε τον τρόπο να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε, αφού πρώτα προειδοποίησε αρκετές φορές με τον Σπόραρ.

Ο πρωταθλητής χειμώνα Παναθηναϊκός πανηγύρισε την 11η νίκη του σε 12 αγωνιστικές στη Super League 1 και παραμένει αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

To φιλμ

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, έλεγχε τον αγώνα, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις για γκολ. Ο Παναιτωλικός έκλεινε εξαιρετικά τους χώρους, με τους Κουρμπέλη, Πέρεθ και Τσέριν να αδυνατούν να δημιουργήσουν φάσεις.

Ο Βέρμπιτς ήταν κακός σε δεύτερο σερί παιχνίδι, την ώρα που και ο Μπερνάρ στα άκρα δεν μπόρεσε να προσφέρει τα αναμενόμενα.

Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις, με τον Παναθηναϊκό να ζητάει πέναλτι στο 21′, όταν η μπάλα μετά από ένα σουτ του Σπόραρ, βρήκε στο χέρι του Αποστολάκη, αλλά ο Βεργέτης και στο VAR έκριναν ότι είναι το χέρι στήριξης και δεν δόθηκε κάτι.

Η καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου άνηκε στον Παναιτωλικό. Στο 30′ Μορσεϊ πέρασε ανάμεσα σε Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, εντός περιοχής εκτέλεσε με το δεξί κι απέκρουσε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Μπρινιόλι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε και πάλι καλά, ωστόσο άρχισε να ανεβάζει στροφές και να πιέζει μετά το 60′.

Ο Σπόραρ επιχείρησε τρεις φορές να νικήσει τον Ανέστη, ωστόσο δεν τα κατάφερε ούτε με κεφαλιά, ούτε με προβολή, αλλά ούτε και με πλασέ.

Τη λύση τελικά την έδωσε ο Ιωαννίδης. Μπήκε στο 76’ και στο 79’ άνοιξε το σκορ. Έπειτα από σέντρα του Χουάνκαρ, ο Ιωαννίδης έκανε την κεφαλιά, ο Ανέστης απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στον Κορνέλιους, πήρε πορεία προς το τέρμα, με τον Έλληνα άσο να την σπρώχνει στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Παναιτωλικός πίεσε για την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά με την είσοδο του Καρέλη. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, μάλιστα, είχε δοκάρι στο 89′.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Ανέστης, Αποστολάκης, Χατζηθεοδωρίδης (75’ Χουχούμης), Λάρσον, Κορνέλιους, Μλάντεν (75’ Μάρτενσον), Φλόρες, Ντίαζ (75’ Κολοβός), Σενγκέλια (61’ Νταγκό), Μόρσεϊ (84’ Καρέλης), Πέδρο.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ (90′ Γκάνεα), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Κουρμπέλης (76’ Βαγιαννίδης), Τσέριν, Μπερνάρ (90′ Σάρλια), Βέρμπιτς (76’ Ιωαννίδης), Σπόραρ (84’ Τσόκαϊ).