Basket League : Με άμυνα και ριμπάουντ ο Κολοσσός επιβλήθηκε της ΑΕΚ

Ο Κολοσσός διατήρησε αλώβητη την έδρα του – τρεις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις – με τη νίκη του επί της ΑΕΚ (73-67) στην συνάντηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Τα «κλειδιά» της επικράτησης των «θαλασσί», που υποχρέωσαν την Ένωση στην δεύτερη ήττα της στο 31ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα, ήταν η εξαιρετική άμυνα και η υπεροχή τους στα ριμπάουντ. Ο Κολοσσός πήρε 24 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 10 της ΑΕΚ.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τι Τζέι Σταρκς, που πέτυχε 25 πόντους με 5/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και μοίρασε 6 ασίστ και τον ακολούθησε σε απόδοση ο πρώην «Ενωσίτης» Χάρης Γιαννόπουλος ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το ματς κρίθηκε στην τελευταία περίοδο στην οποία ο Σταρκς πέτυχε 14 πόντους με 4 τρίποντα. Με δύο σερί τρίποντα του Σταρκς και ένα του Μαρκίς Τιγκ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου, ο Κολοσσός ξέφυγε με 60-54, 6’ και 53’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Σταρκς οι «θαλασσί» μπήκαν στο τελευταίο εξάλεπτο του αγώνα στο +6 (63-57). Με δύο βολές του Κάμερον ΜακΓκριφ και ένα τρίποντο του Τιμ Φρέζιερ η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο (63-62) στο 36’.

Ο Σταρκς, όμως, συνέχισε το ρεσιτάλ και με καλάθι και σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα διατήρησε το προβάδισμα του Κολοσσού (68-65 στο 37’).

Ο Κρις Κόφεϊ με τρίποντο και εκείνος, πέτυχε το καθοριστικό σουτ της αναμέτρησης με 1’ και 31’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (71-66).

Με το σκορ 71-67 και 22’’ πριν το τέλος, ο Γιανίκ Μορέϊρα, επίσης πρώην παίκτης της Ένωσης, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ από άστοχη προσπάθεια του Σταρκς και ο Χάρης Γιαννόπουλος με δύο βολές… σφράγισε την επικράτηση του Κολοσσού (73-67 με 15’’ να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα).

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67.