Ο σκύλος που έσωσε την Τορκί Γιουνάιτεντ από την καταστροφή (vid)

Ομάδα ηλικίας 123 ετών, η Τορκί Γουνάιτεντ αγωνίζεται πλέον στην National League του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Στην πέμπτη κατηγορία δηλαδή. Παίζει στο ίδιο γήπεδο εδώ και 101 χρόνια, έχει κάνει καλές πορείες, όμως στο φινάλε της σεζόν 1986/87 έφτασε κοντά στην απόλυτη καταστροφή. Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς η Τορκί Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Κρου Αλεξάντρα, στο ημίχρονο έχανε 0-2, μείωσε νωρίς στο β’ μέρος, αλλά δεν έβρισκε το γκολ της ισοφάρισης. Και τότε, συνέβη το απίθανο!

Ένας αστυνομικός σκύλος θεώρησε ότι το αφεντικό του δέχθηκε επίθεση από ποδοσφαιριστή που απλώς έτρεχε προς τη μπάλα για να εκτελέσει πλάγιο, τον δάγκωσε και διέκοψε τον αγώνα. Ο τέταρτος διαιτητής έδειξε τέσσερα λεπτά καθυστερήσεων και ο Πολ Ντόμπσον έβαλε το μεγάλο γκολ για το 2-2 που κράτησε την Τορκί Γιουνάιτεντ στη Football League και την γλίτωσε από την οικονομική καταστροφή. Το συμβάν έμεινε στην ιστορία ως “Η Μεγάλη Απόδραση” και μνημονεύεται μέχρι και σήμερα στο αγγλικό ποδόσφαιρο.