Δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα για τον Προμηθέα

Άσχημο φινάλε και ήττα στη Πάτρα για τον Προμηθέα.

Οι Λόντον Λάιονς ήταν καλύτεροι στα τελευταία λεπτά και έφυγαν με τη νίκη με σκορ 67-77, για την έβδομη αγωνιστική του EuroCup.

Οι γηπεδούχοι -χωρίς τον Γιανγκ- είδαν το 64-62 να γίνεται 64-71, πριν οι Ντέκερ και Μπεστ βάλουν κομβικά τρίποντα για το 66-77.

Ο πρώτος ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 20 πόντους, ενώ 10 πόντους-9 ριμπάουντ-3 ασίστ-3 μπλοκς πρόσθεσε ο Κουφός.

Δεν ήταν αρκετοί οι Κουλμπόκα και Σίμπσον με 18 και 16 πόντους για το 4-3 της ομάδας τους, ρεκόρ που έχουν και οι Λονδρέζοι.

Για την όγδοη αγωνιστική, ο Προμηθέας φιλοξενείται από τη Παρί (14/12), ενώ οι Λόντον Λάιονς από την Τουρκ Τέλεκομ (14/12).

Οι Λάιονς ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν με 10-14. Ο Προμηθέας δεν άργησε να αντιδράσει και πήρε το προβάδισμα με 15-14, αλλά η συνέχεια άνηκε πλήρως στους Λονδρέζους, κάτι που φάνηκε στο σκορ της πρώτης περιόδου με 18-25.

Το 15-25 έγινε 24-25 με τους Σίμπσον και Κουλμπόκα και ενώ ο Κόντιτ είχε ήδη τρία φάουλ. Ακόμα κι έτσι, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και έμειναν μέσα στο σκορ, κυρίως με τον Μουράτο, που σκόραρε στις τελευταίες φάσεις και ήταν υπεύθυνος για το 36-40 του ημιχρόνου.

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι για τα καλά στη τρίτη περίοδο, με τον Προμηθέα να κρατάει το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες των Ντέκερ και Κουφού, με το δίδυμο των φιλοξενούμενων να κάνει ”ζημιά” στους Πατρινούς, για το -1 (55-54) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

To 64-62 έγινε 64-71 με τον Χριστόπουλο να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή και τον Κόντιτ με πέντε φάουλ (64-64). Ο Προμηθέας έκανε πάνω από 4′ να σκοράρει, την ίδια στιγμή δέχθηκε εννέα πόντους, με τους Ντέκερ και Μπεστ να βάζουν μεγάλα τρίποντα (66-77), για το τελικό 66-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77

Προμηθέας (Χριστόπουλος): Κάουαν 7, Ντάνγκουμπιτς 4, Κόντιτ 1, Πλώτας, Τσαϊρέλης, Μουράτος 8, Γκίκας 9, Λάγιος, Κακλαμανάκης 4, Σίμπσον 16, Τανούλης, Κουλμπόκα 18

Λόντον Λάιονς (Σμιντ): Σοκό 9, Ζούμπτσιτς, Ουόρντ-Χίμπερτ, Μπεστ 13, Σολουάντε 2, Ντέκερ 20, Νέλσον 3, Κίλι, Όνι, Σάρμα 6, Κουφός 10, Χρουμπάν 14