Volley League : Ιστορική νίκη του Πήγασου, 3-2 τον Παναθηναϊκό!

Τρομερή εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τον Πήγασο Πολίχνης, που νίκησε στο τάι μπρέικ τον Παναθηναϊκό και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το τριφύλλι προερχόταν από δύο μεγάλες νίκες κόντρα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ αλλά έπεσε θύμα έκπληξης από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-2 σετ για την 7η αγωνιστική της Volley League.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Πήγασο να πιέζει με το σερβίς του την υποδοχή του Παναθηναϊκού και να παίρνει «βραχεία» κεφαλή στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι δεν επηρεάστηκαν και παρότι το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο μέχρι τα μέσα του σετ κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ και να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων με τον Ερνάντες και τον Φράγκο να βοηθούν αρκετά. Το 19-14 έγινε 22-24 με τον Πήγασο να πιέζει αρκετά όμως το σετ ολοκληρώθηκε με την εξαιρετικά οργανωμένη «πράσινη» επίθεση που κατέληξε σε καρφί του Ερνάντες για το 25-22 και το 1-0 του Παναθηναϊκού στα σετ.

To δεύτερο σετ ήταν ένα… όνειρο για την ομάδα της Πολίχνης, καθώς έβαλε από την αρχή στα «σχοινιά» τον Παναθηναϊκό με τον Κομητούδη και τον Mπαρέτο να είναι φανταστικοί πάνω από το φιλέ, σπάζοντας συνεχώς το «πράσινο» μπλοκ. Mάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στο +6 και ουσιαστικά να «κλειδώσουν» την ισοφάριση, καθώς οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις με το 25-18 να έρχεται εύκολα για το 1-1 του Πηγάσου.

Το ματς, εξελίχθηκε σε… θρίλερ στο τρίτο σετ. Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και ελάχιστα λάθη έφεραν το ματς σε ισοπαλία… διαρκείας με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς από το 13-13 και έπειτα.

Ωστόσο, η ψυχραιμία και η εμπειρία των παικτών του Παναθηναϊκού στα κρίσιμα σημεία έφεραν το 27-25 και το 2-1 στα σετ.

Το ματς – ροντέο συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ με τον Παναθηναϊκό να ξεκινά καλύτερα στο τάραφλεξ παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων από την αρχή. Ωστόσο, Μπαρέτο και Μαυροβουνιώτης έδωσαν το σύνθημα της ανατροπής και έφεραν τον Πήγασο στο +3 για το 15-12. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν προσηλωμένοι και δεν έχασαν στιγμή το προβάδισμα καταφέρνοντας να πάρουν το σετ με 25-21 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.