Super League : Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

“Δια πυρός και σιδήρου” πέρασε από τη Λειβαδιά ο Παναθηναϊκός, που επέστρεψε στις νίκες και (έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο), αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τη δεύτερη ΑΕΚ. Σκόραρε στην πρώτη του επαφή ο Πούχατς αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… αριστερό στο 2023 καθώς χρειάστηκε το αριστερό πόδι του Μάγκνουσον, του Σπόραρ και εν τέλει του Βέρμπιτς ώστε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα στο 34′ να κάνει το 0-1 και να το διατηρήσει μέχρι τέλους για να φτάσει στη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό.

Οι πράσινοι πήραν το ζητούμενο που ήταν η επιστροφή στις νίκες μετά τις δύο ισοπαλίες και αύξησαν τη διαφορά τους από την ΑΕΚ που αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας.

Οι πράσινοι δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους κόντρα στους Βοιωτούς που άξιζαν κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση με βάση την εικόνα τους. Σε αντίθεση όμως με το ματς με τον Ιωνικό αυτή τη φορά κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι τέλους και να πάρουν το τρίποντο.

Στο γήπεδο της Λιβαδειάς που θύμιζε Λεωφόρο έχοντας κατακλυστεί από 4.000 και πλέον φίλους του Παναθηναϊκού που δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό στο ξεκίνημα.

To φιλμ

Στο 12’ έκαναν το πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Τόρο που δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι και γενικώς πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο μέχρι το πρώτο ημίωρο, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρώτη του τελική στο 31’ σε κεφαλιά του Κουρμπέλη που πέρασε άουτ από κόρνερ του Μπερνάρ.

Στο 35’ ωστόσο ο Μάγκνουσον με πανέμορφη μπαλιά είδε την κίνηση του Σπόραρ που μπήκε στην περιοχή από πλάγια αριστερά και την κατάλληλη στιγμή τη γύρισε προς τον Βέρμπιτς, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα (0-1).

Οι πράσινοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους μετά το γκολ του Σλοβένου εξτρέμ και απώλεσαν δύο κραυγαλέες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η πρώτη στο 45+3’ με τον Παλάσιος να δέχεται την πάσα του Μπερνάρ και να σουτάρει και τον Στογιάνοβιτς να αποκρούει σωτήρια.

Και η δεύτερη στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον Βέρμπιτς να τροφοδοτεί τον Σπόραρ, το σουτ του οποίου κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λεβαδειακού.

Στην ανάπαυλα των ημιχρόνων, η αστυνομία έκανε εκτεταμένη χρήση δακρυγόνων στην εξέδρα από το πουθενά, με συνέπεια αρκετοί φίλαθλοι του Παναθηναϊκού να μπουν στον αγωνιστικό χώρο αντιμετωπίζοντας αναπνευστικά προβλήματα (στο γήπεδο μπήκε μέχρι και ασθενοφόρο και παρέλαβε δύο ανθρώπους) και έτσι το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με μεγάλη καθυστέρηση.

Στο 55’ ο Σπόραρ υποδέχτηκε ωραία τη μπάλα, την έδωσε στον Μπερνάρ κι αυτός την έστρωσε στον Παλάσιος που σούταρε από πλάγια θέση προς την εστία, αναγκάζοντας τον Στογιάνοβιτς να αποκρούσει σε κόρνερ.

Ο Λεβαδειακός έχασε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει στο 63’, μετά από σέντρα του Βήχου από αριστερά και τραγικό λάθος του Χουάνκαρ που προσπάθησε να γυρίσει με το στήθος τη μπάλα στον Μπρινιόλι, αλλά ο Βρακάς πήγε στη φάση και σούταρε από τη μικρή περιοχή, με τον Ιταλό «κίπερ» να σώζει την εστία του!

Οσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός έπεφτε και τα αβίαστα λάθη είχαν την τιμητική τους, με τον Λεβαδειακό να στέκεται πολύ καλά στο γήπεδο και τον Παναθηναϊκό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του.

Στο 80’ ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Πούχατς στην παρθενική του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα κι αυτός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα (!), αλλά το γκολ ακυρώθηκε για αγκωνιά του Ιωαννίδη στον Βήχο στο ξεκίνημα της φάσης.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς) : Στογιάνοβιτς, Βήχος, Κωνσταντινίδης, Τσάπρας, Μπαχανάκ, Συμελίδης (84′ Γιαννιώτας), Χάμοντ (65′ Μεχία), Μουτίνιο, Τόρο (76′ Λούα Λούα), Νίκας (46′ Βρακάς), Δούμτσιος (76′ Τσιριγώτης)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (80′ Πούχατς), Κώτσιρας (80′ Βαγιαννίδης), Μάγκνουσον, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Βέρμπιτς (69′ Τσοκάι), Τσέριν, Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ (80′ Ιωαννίδης)