Έφερε τη σειρά στα ίσια ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Ράιλι (vids)

Ο ΠΑΟΚ με ήρωα στο τέλος τον Ράιλι και MVP τον Χαντς πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή στην “Πυλαία” κόντρα στη Ρίτας στο τέταρτο δεκάλεπτο και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 81-78 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των play-in του Βasketball Champions League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πραγματοποίησε μία σπουδαία εμφάνιση και μετά από ένα πολύ ενδιαφέρον ματς στην Πυλαία επέστρεψε από το -10 στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Ρίτας του εκπληκτικού Φόστερ (31π.) και κέρδισε στο φινάλε με τους Ράιλι και Χαντς για το 1-1 στη σειρά του BCL.

Πλέον οι δύο ομάδες την επόμενη εβδομάδα (17/1, 19:30) θα αγωνιστούν μεταξύ τους και πάλι στη Λιθουανία για την πρόκριση στο game 3 στη φάση των “16”.

Η Ρίτας ξεκίνησε καλύτερα σε ένα ματς με πολλά φάουλ (7 σε 3′) και προηγήθηκε με 15-6 (στο 6′) με 8 πόντους του Φόστερ. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με +11 (20-9 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 23-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη είχε ανεβάσει την ένταση στην άμυνα της και με επιμέρους σκορ 12-5 έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 29-28 (στο 15′).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και με +6 (34-28 στο 18′) μετρώντας 6/11 τρίποντα και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 46-34 και συνολικό επιμέρους σκορ 29-11 και τον Χαντς να έχει 14 πόντους!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Πυλαία” ξεκίνησε με τη Ρίτας να αντιδράει και με επιμέρους σκορ 16-8 και τον Φόστερ να έχει 22 πόντους, να μειώνει σε 54-50 (στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ πίσω με 58-57 έχοντας σπαταλήσει το προβάδισμα των 12 πόντων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα παρουσίαζε εικόνα κατάρρευσης, αφού δέχθηκε σερί 9-0 και βρέθηκε πίσω στο 33ο λεπτό με 67-67! Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Φόστερ με ένα ακόμα μεγάλο σουτ διατήρησε ένα σημαντικό +8 (74-66) και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Στο 37ο λεπτό ο Σαλούστρος με τρίποντο μείωσε σε 77-70 και ο Χαντς ακόμα περισσότερο σε 77-74 με 2/2 λέι απ. Ο Μαργαρίτης στο 38′ έκανε το 78-76 και ο Χαντς φτάνοντας τους 20 στο 1:30 ισοφάρισε σε 78-78!

Στο 1:10 ο Ρένφρο είχε 0/2 βολές, ο Χαντς στα 40” αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Ράιλι στα 7” με ένα σπουδαίο σουτ ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στον ΠΑΟΚ για το 81-78!