Basket League : Στις λεπτομέρειες νικητής ο Προμηθέας

Την έκτη του νίκη στην Βasket League πανηγύρισε στο «Δ. Τόφαλος» ο Προμηθέας καθώς επικράτησε με 74-71 του Λαυρίου που πάλεψε ως το τέλος για την ανατροπή για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Με τον Κοντίτ να σημειώνει νταμπλ-νταμπλ (16 πόντους, 11 ριμπάουντ) και τους Μουράτο, Σίμπσον, Κουλμπόκα να έχουν σημαντική συνεισφορά με 13 πόντους, ο Προμηθέας παρότι δυσκολεύτηκε στο τέλος, πέτυχε τον στόχο του φτάνοντας στις έξι νίκες στην Basket League. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Φλάγκ με 18 πόντους.

Οι γηπεδούχοι επιδίωξαν από νωρίς να δείξουν τις διαθέσεις τους, με επιθετικές αιχμές τους Κουλμπόκα και Μουράτο που σημείωσαν τους 16 από τους 26 πόντους του Προμηθέα στο πρώτο δεκάλεπτο. Έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την πρώτη κιόλας περίοδο (26-17). Το Λαύριο έδειξε αντίδραση καθώς οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη βελτίωσαν την άμυνα τους και με συνέπεια να περιορίσουν τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Αποτέλεσμα ήταν οι φιλοξενούμενοι να κάνουν επιμέρους σκορ 9-2 μειώνοντας στον έναν (28-27) στο 14’. Σ’ εκείνο το σημείο ήρθε η σειρά της πατρινής ομάδας να κυριαρχήσει στο παρκέ και ν΄ απαντήσει με επιμέρους σκορ, μέχρι το ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (41-29) με καλάθι του Βασίλη Μουράτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στην επανάληψη. Ο Προμηθέας είχε περισσότερες λύσεις, κάτι το οποίο φαινόταν στο παρκέ αφού το Λαύριο επιδίωκε να μειώσει, ωστόσο πέρα από κάποια μικρά ξεσπάσματα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, με συνέπεια η απόσταση να φτάσει και τους 18 πόντους (55-37) στο 27’ με καλάθι του Σίμπσον. Στο τέλος της τρίτης περιόδου μπορεί να το Λαύριο να είχε υπέρ το επιμέρους σκορ (19-18) αλλά επί της ουσίας δεν έδειχνε ότι μπορεί ν’ απειλήσει περαιτέρω αφού η όποια προσπάθεια γι’ αντεπίθεση έμενε στη μέση.

Με τον Μάρτιν να εκτελεί τις περισσότερες επιθέσεις, το Λαύριο έκανε την τελευταία προσπάθεια να επανέλθει στην τέταρτη περίοδο. Με δύο βολές του Αμερικανού γκαρντ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους πέντε (63-58) στο 34’. Το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, εκεί όπου οι παίκτες του Σερέλη με καλάθι του Φλαγκ μείωσαν στους τρεις (72-69) στα 37’’ πριν από τη λήξη και στα 6,8’’ το σκορ έγινε 72-71 με δυο βολές του Κόουλ. Ο Τόμασον απάντησε με τον ίδιο τρόπο (74-71) και στη συνέχεια ο Κόουλ και ο Φλάγκ (τον σταμάτησε ο Κουλμπόκα) δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Tα δεκάλεπτα: 26-17, 41-29, 59-48, 74-71