Τεράστια νίκη της ΑΕΚ στην Κωνσταντινούπολη! (vids)

Η ΑΕΚ πραγματοποιώντας μία σπουδαία εμφάνιση κέρδισε μέσα στην Πόλη με 81-71 τη Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη για τη φάση των “16” του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ήταν εξαιρετική στην άμυνα και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μίτσελ, Φλιώνη και Στρέλνιεκς πανηγύρισε ένα επικό διπλό με 81-71 και την πρώτη της νίκη στους “16” του BCL.

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν με 1-1 στο Group K και η ΑΕΚ ενόψει του δεύτερου γύρου της φάσης των “16” έχει και το πλεονέκτημα τη διαφοράς.

Αρκετά καλή εικόνα είχε η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με 16-15 (στο 8′) με τον Φλιώνη να έχει 6 πόντους και η πρώτη περίοδος έληξε με τη Γαλατά μπροστά με 19-18 παρά τα 1/8 τρίποντα της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έπαιζε εξαιρετικά στην άμυνα και με 7/14 δίποντα πήρε και πάλι το προβάδισμα με 26-24 (στο 15′).

Η διαφορά πήγε και στο +5 (33-28 στο 18′) με τον Φλιώνη να πρωταγωνιστεί (8π, 5ριμπ, 3ασ) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-35 και τον Ένις να έχει 11 πόντους και τον Ρίστιτς 5 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με την ΑΕΚ να κάνει επιμέρους σκορ 10-5 και να προηγείται με 45-41 (στο 23′), ενώ με τον Μίτσελ να κυριαρχεί (13π.) και τον Φλιώνη να έχει 7 ασίστ η διαφορά πήγε και στους 7 (58-51 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν πολύ χαμηλός και η ΑΕΚ έλεγχε το ματς και ήταν μπροστά με 66-62 (στο 35′) και τον Στρέλνιεκς να έχει 16 πόντους.

Δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ουίλιαμς με ένα τεράστιο τρίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 73-68 και την έχρισε φαβορί, ενώ ο Μίτσελ στο 1:20 έκανε το 75-68!

Ο Ένις μείωσε σε 75-71 και ο Καλοϊάρο έχασε ένα καθοριστικό τρίποντο, ενώ ο Στρέλνιεκς στα 37” με 2/2 βολές “έγραψε” το 77-71 και η ΑΕΚ πανηγύρισε την τεράστια νίκη με 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.