Ολοκληρωτικό μπάσκετ από τον Ολυμπιακό και +33 στη Γερμανία! (vids)

ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ Ολυμπιακός στο Βερολίνο!

Οι “ερυθρόλευκοι” διέλυσαν την Άλμπα με 60-93, για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 37 (!), με τους νικητές να κάνουν ακόμα ένα επιβλητικό ματς σε άμυνα και επίθεση.

Η Άλμπα μείωσε σε 41-50 στη τρίτη περίοδο για να ακολουθήσει ένα επιμέρους σκορ 4-23, με τον Ολυμπιακό να ”καθαρίζει”. Όλα αυτά επέτρεψαν στον Μπαρτζώκα να δώσει χρόνο συμμετοχής στον 16χρονο Αμπόσι και τον 20χρονο Τσάμη (απουσίαζαν Σλούκας, Πίτερς και Πάπας). Ο Βεζένκοφ θύμισε σε όλους γιατί θεωρείται ο φετινός MVP με 28 πόντους-13 ριμπάουντ-40 PIR, με τον Ουόκαπ να έχει 15 πόντους-10 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη έφτασε τις έξι σερί, κάτι που δεν είχε πετύχει από το 2015, για να παραμείνει στο #1 με 17-7. Όσο για την Άλμα, υποχώρησε στο 6-18, για την έκτη συνεχόμενη ήττα της στην διοργάνωση.

Πριν το τζάμπολ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σεισμού σε Τουρκία και Συρία.

Για την 25η αγωνιστική, η Άλμπα φιλοξενείται από τον Ερυθρό Αστέρα (24/2), ενώ ο Ολυμπιακός από τη Βαλένθια (24/2).

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του Φαλ, έκανε 2:30′ να δεχθεί πόντο. Στο ίδιο διάστημα, είχε κάνει ήδη το 0-7. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν με 5-12, αλλά οι Γερμανοί βρήκαν σουτ για το 10-12, πριν ο Βεζένκοφ των 13 πόντων μέχρι το 10′ (!) να βγαίνει μπροστά για τη μέγιστη διαφορά των 15 πόντων στο δεκάλεπτο (13-28).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με εξίσου σαρωτικό τρόπο και στη δεύτερη περίοδο, για να ”πιάσει” το +20 με 15-35. Είχε επιβάλει πλήρως τον ρυθμό του και αυτό φάνηκε όχι μόνο στο σκορ, αλλά και στην εικόνα του αγώνα. Η αντίδραση της Άλμπα, όμως, δεν άργησε με τον Ολίντε (14 πόντοι) να μειώνει σε 34-45, με τους Γερμανούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με -10 (35-45).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, κάτι που μεταφράστηκε και στο σκορ με το 41-50. Ο Ουόκαπ, όμως, ήταν εκεί για το +29 (!) του Ολυμπιακού με 43-72, με την εικόνα του ματς να μοιάζει με αυτή του πρώτου μέρους. Το επιμέρους 4-23 του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακό και ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς από το 30′ (45-73).

Το 49-86 στις αρχές της τέταρτης περιόδου ήταν μία ακόμα απόδειξη πως ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε κόντρα στην Άλμπα. Η γερμανική ομάδα προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι της, έριξε κάπως την διαφορά, αλλά τα τελευταία λεπτά ήταν έτσι κι αλλιώς διαδικαστικού χαρακτήρα. Αμπόσι και Τσάμης πήραν χρόνο συμμετοχής στο φινάλε για το τελικό 60-93.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93