Παραλίγο τη μεγάλη ανατροπή η Γιουνάιτεντ, 2-2 με τη Λιντς (vid)

Εκπληκτικό ματς στο Old Trafford, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής.

Η Λιντς προηγήθηκε 2-0, όμως έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Ολντ Τράφορντ, αφού η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα σε οκτώ λεπτά έφερε το ματς στα ίσια 2-2 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα. Μετά από λάθος της άμυνας της Γιουνάιτεντ, οι παίκτες του Έρικ τεν Χαχ έχασαν την μπάλα, ο Μπράμφορντ συνεργάστηκε άψογα με τον Νιόντο, ο οποίος έκανε το συρτό σουτ και νίκησε τον Ντε Χέα για το 0-1.

Στο 17′ το σουτ του Γκαρνάτσο κατέληξε έξω από την εστία του Μελιέ, με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, ενώ 10 λεπτά μετά ο Βέμπερ έσωσε τη Λιντς.

Ο Μπρούνο Φερνάντες με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Γκαρνάτσο σε τετ α τετ με τον Μελιέ, άδειασε τον Άιλινγκ και σούταρε, αλλά ο Βέμπερ απομάκρυνε με κεφαλιά.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Λιντς πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Σάμερβιλ στο 48′, ο οποίος έκανε το σουτ από τα αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Βαράν και κατέληξε στα δίχτυα του Ντε Χέα.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” κατάφεραν όμως, μέσα σε οκτώ λεπτά να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, με τον Ράσφορντ να μειώνει αρχικά στο 62′ με κεφαλιά και τον Σάντσο να γράφει το 2-2 στο 70′.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ τεν Χαγκ) : Ντε Χέα, Νταλότ (82′ Μαλάσια), Βαράν, Μαρτίνες, Σο, Φρεντ, Ζάμπιτσερ (82′ Λίντελεφ), Γκαρνάτσο (59′ Πελίστρι), Φερνάντες, Ράσφορντ, Βέχορστ (59′ Σάντσο).

Λιντς (Μάικλ Σκουμπάλα) : Μελιέ, Άιλινγκ, Κοχ, Βέμπερ, Στράουκ (23′ Φίρπο), Άνταμς, ΜακΚένι (90′ Γκρίνγουντ), Σινιστέρα (8′ Σάμερβιλ), Χάρισον (63′ Άαρονσον), Νιόντο (90′ Φερνάντες), Μπράμφορντ (63′ Ριτέρ).