Bundesliga : Πέρασε και από τη Βρέμη η Ντόρτμουντ, ξανά στην τετράδα η Φράιμπουργκ (vids)

Συνεχίζει το σερί η Ντόρτμουντ, που μετρά μόνο νίκες μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ και διατηρεί τη διαφορά των τριών βαθμών από την πρωτοπόρο Μπάγερν.

Με φουλ… δράση ξεκίνησε η 20η αγωνιστική της Bundesliga, με τη Μπάγερν Μονάχου με προχωρά με νίκη απέναντι στην Μπόχου. Οι Βαυαροί επιβλήθηκαν με σκορ 3-0 και παρέμειναν έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ωστόσο πίσω τους την Ντόρτμουντ και την Ουνιόν Βερολίνου.

Το σκορ για τους πρωταθλητές άνοιξε ο Τόμας Μίλερ στο 41′, κάνοντας το 1-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν είχε άλλα δύο γκολ. Αρχικά με τον Κομάν να κάνει το 2-0 στο 64′ και στη συνέχεια με τον Γκνάμπρι να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 73′.

Ακόμα, η Ντόρτμουντ παραμένει στο κυνήγι των Βαυαρών μετά και την εκτός έδρας νίκη της με σκορ 2-0 επί της Βέρντερ Βρέμης. Έπειτα από ένα… άγονο πρώτο μέρος, οι Βεστφαλοί έκαναν το 1-0 με δράστη τον Μπινό-Γκίτενς στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μπράντ απλούστευσε τα πράγματα στο 85′ για το 2-0.

Η Φράιμπουργκ που διαθέτει μία από τις καλύτερες άμυνες στο πρωτάθλημα,έχει χάσει εσχάτως την καλή της ανασταλτική λειτουργία. Είναι χαρακτηριστικό ότι στα τελευταία 4 ματς, έχει δεχτεί 13 γκολ και δέχτηκε άλλο ένα από τον Φίριχ, ο οποίος στο 30΄κινήθηκε ανενόχλητος έξω από την αντίπαλη περιοχή και με ένα άπιαστο δεξί βολέ έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του Φλέκεν.

Η Στουτγκάρδη κινδύνευσε ελάχιστα, αλλά δέχτηκε δύο γκολ από ισάριθμα πέναλτι που έκανε ο Ζαγκαντού (αντικατέστησε τον Μαυροπάνο στο κέντρο της άμυνας), το πρώτο στον Γκρέγκοριτς και το δεύτερο στον Ντόαν, με τον Γκρίφο να νικάει και στις δύο περιπτώσεις τον Μπρέντλο. Άτυχη στο τέλος η ομάδα του Λαμπαντία είχε δοκάρι σε φάουλ που εκτέλεσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σόσα.