Basket League : Πήρε νίκη και διαφορά κόντρα στον Κολοσσό ο ΠΑΟΚ (vid)

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής στην Basket League καθώς επικράτησε στη Θεσσαλονίκη με 89-82 του Κολοσσού. Οι Θεσσαλονικείς βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 9-7 ενώ ο Κολοσσός υποχώρησε στο 8-7.

Παρότι ο ΠΑΟΚ έφτασε να προηγείται ακόμη και 23 πόντους λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, είδε την ομάδα της Ρόδου να επιστρέφει και να μειώνει σε 86-82 λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Οι δύο ομάδες πέρα από τη νίκη έπαιξαν και για τη διαφορά καθώς ο Κολοσσός είχε επιβληθεί με 4 πόντους στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Στα 6,4 δευτερόλεπτα όμως ο Τζέιμς χρεώθηκε με τεχνική ποινή για φλόπινγκ σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον ΠΑΟΚ να κλειδώνει τόσο τη νίκη όσο και τη διαφορά, από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Ο Φράνκε με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές που πήραν 15 πόντους από τον Πόλεϊ και 14 από τον Χαντς. Από την άλλη πλευρά ο Κόφεϊ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά) ενώ ο Τζέιμς είχε 5/6 τρίποντα και 16 πόντους, βοηθώντας στην επιστροφή των φιλοξενούμενων.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα στο δίλεπτο με 9-3 με τρίποντα του Γιαννόπουλου, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι τρέχοντας αρχικά ένα 11-1 προσπέρασαν με 14-10 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 29-16. Συνέχισαν όμως στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο όπου άρχισαν με σερί 8-0 που τους έφερε μπροστά στο σκορ με 37-16 έχοντας ένα συνολικό επιμέρους σκορ 34-7 σε 10 αγωνιστικά λεπτά! Στο 15′ Ο χαντς έστειλε τη διαφορά στο +25 κάνοντας το 44-19 με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα δικό τους σερί 11-0 με το οποίο μείωσαν σε 44-30. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο ξεπέρασε τους 50 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 52-33.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού με την επιστροφή των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος. Συντήρησε το προβάδισμά του κοντά ή πάνω από τους 20 πόντους με τον Φράνκε να διαμορφώνει το 67-44 στο 27′. Η πρώτη αντίδραση του Κολοσσού ήρθε στο επόμενο τρίλεπτο όταν με σερί 8-0 μείωσε στο φινάλε της περιόδου σε 67-52. Δύο διαδοχικά τρίποντα του Τζέιμς στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου άλλαξαν την εικόνα με τον Κολοσσό να ροκανίζει τη διαφορά και να τη ρίχνει σε μονοψήφια επίπεδα (76-68), ενώ συνεχίζοντας να ευστοχεί πίσω από τα 6,75μ. μείωσε σε 80-74. Με νέο τρίποντο και φάουλ έκανε το 85-80 ενώ ένα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ο Κόφεϊ έφερε τον Κολοσσό ακόμη πιο κοντά γράφοντας το 86-82. Με τη διαφορά των 4 πόντων να είναι οριακή και για τις δύο ομάδες, ο Τζέιμς ανέλαβε την επίθεση του Κολοσσού όμως στα 6,4” εκβίασε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο με τους διαιτητές να τον χρεώνουν με τεχνική ποινή. Φράνκε και Χαντς ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των βολών δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82.