Super League : Απίστευτο come back στις καθυστερήσεις για τον Αστέρα Τρίπολης, “αυτοκτόνησε” ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ είχε το τρίποντο στη…τσέπη του, όμως ο πεισματάρης Αστέρας κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στις καθυστερήσεις και να πάρει έναν ανέλπιστο βαθμό.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 2-0 με Νάσμπεργκ, Τόμας και οι Αρκάδες ισοφάρισαν σε 2-2 με δύο γκολ των Σίτο, Ατιένθα στις καθυστερήσεις!

Η “γκέλα” αυτή αφήνει τον “δικέφαλο” πίσω στη μάχη του τίτλου (βρίσκεται στο -7 από τον Παναθηναϊκό), με τον Αστέρα να…τσιμπάει έναν σημαντικό βαθμό ενόψει των play out.

To φιλμ

Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη φάση του ματς άνοιξε το σκορ. Κεφαλιά πάσα του Νάσμπεργκ, ο Ολιβέιρα δεν βρήκε στόχο, αλλά ουσιαστικά επέστρεψε τη μπάλα στον Νάσμπεργκ, ο οποίος από κοντά έκανε το 0-1.

Ο “δικέφαλος” πήρε ψυχολογία και στο 10’ άγγιξε το 0-2. Ο Νάρεϊ έκανε εξαιρετική ενέργεια και σούταρε, αλλά έδιωξε εντυπωσιακά ο Παπαδόπουλος.

Στο 12’απείλησε ο Αστέρας. Μπαλιά του Ριέρα, στον Κρέσπι, ο οποίος αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Στο 31’ σουτ ο Ολιβέιρα μπάλα πέρασε ψηλά άουτ και στο 33’ σουτ ο Σάστρε μετά από ωραίο στρώσιμο του Αντρίγια, η μπάλα έφυγε λίγο άοτρ.

Στο 36’ είχε δοκάρι ο ΠΑΟΚ σε σουτ του Νάρεϊ. Ο Αστέρας απάντησε στο 39’, όταν εκπληκτικό βολέ του Σίτο κατέληξε στο δοκάρι με την επέμβαση και του Ζίβκοβιτς.

Στο 40’ ο ΠΑΟΚ άγγιξε και πάλι το 0-2. Ο Κωνσταντέλιας σε τετ α τετ τσίμπησε τη μπάλα, η οποία έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 44΄ωραίο σουτ του Κωνσταντέλια επίσης έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμα και απείλησε πρώτος. Στο 62΄ο Νάρεϊ εκτέλεσε εντός περιοχής κι απέκρουσε ξανά ο Παπαδόπουλος, ο οποίος έκανε το ίδιο σε σουτ του Αουγκούστο στο 75’. Στο 78’ φάουλ του Νάρεϊ, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Στο 82’ ο ΠΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη με την αλλαγή του, τον Μπράντον Τόμας. Εξαιρετική σέντρα του Ράφα Σοάρες, ο Μπράντον με εκπληκτικό τελείωμα με το εξωτερικό νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-2.

Στο 84′ οι Αρκάδες έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν. Σέντρα του Τιλίκα, ο Προύντζος πλάσαρε στην κίνηση και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο 89′ ο Κεντζιόρα στην πρώτη του επαφή άγγιξε το 0-3 σε μία απίθανη ευκαιρία και στο επόμενο λεπτό μείωσε ο Σίτο σε 1-2. Σέντρα του Κρέσπι, ο Κωστέας δεν βρήκε τη μπάλα και ο Σίτο από κοντά έκανε το 1-2.

Στο 94′ ο Αστέρας βρήκε και το 2-2. Σέντρα του Τασουλή, ο Ατιένθα έκανε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και νίκησε τον Ζίβκοβιτς για το 2-2!

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος,Γκαρθία (46’ Γκαρντάφσκι), Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες (87′ Τασουλής),  Αλάγκμπε, Σανταφέ (70’ Προύντζος), Ριέρα (77’ Τιλίκα), Κρέσπι, Σίτο, Μπαράλες (87′ Κωστέας).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Σάστρε (88′ Κεντζιόρα), Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες,  Σβαμπ, Αουγκούστο (88′ Φιλίπε Σοάρες), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας (68’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (77’ Τάισον), Ολιβέιρα (68’ Μπράντον).