Έβγαλε αντίδραση ο Παναθηναϊκός αλλά ηττήθηκε ξανά (vids)

Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός.

Οι πράσινοι ηττήθηκαν από την Αρμάνι στο Μιλάνο με 78-76, για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με τον κόουτς Σερέλη πια στον πάγκο, το τριφύλλι ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος, αλλά δεν τα κατάφερε.

Για τους γηπεδούχους, εκτός ήταν οι Πάνγκος, Σιλντς, Χολ, Μπαλντάσο, Ρίτσι και Μπιλιγκά. Κατά την διάρκεια του ματς, τραυματίστηκε και ο Ντατόμε.

Για τους φιλοξενούμενους, δεν ταξίδεψαν στην Ιταλία οι Γιώργος και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Αγραβάνης, Γκουντάιτις και Μποχωρίδης.

Θυμίζουμε ότι στο ματς του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός είχε πάρει τη νίκη με 90-77.

Για την 26η αγωνιστική, η Αρμάνι φιλοξενεί τον Ολυμπιακό (3/3), ενώ ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Εφές (2/3).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και μπήκε άμεσα μπροστά στο σκορ. Με 5/5 δίποντα και τον Παπαγιάννη να δεσπόζει στις δύο ρακέτες, οι ”πράσινοι” ξέφυγαν με 11-15, με την Αρμάνι να αντιδρά άμεσα και να μειώνει σε 16-17. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο +1 για τον Παναθηναϊκό (20-21).

Το σκηνικό παρόμοιο και στη δεύτερη περίοδο, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι πολλές και διαδοχικές. Τονούτ και Ντέιβις πήραν τη σκυτάλη από τον Νέιπιερ για το Μιλάνο, την ώρα που ο Ουίλιαμς (17 πόντοι) έκανε τα πάντα για την ομάδα του. Το 36-28 έγινε 40-34 στο 17′, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να κλείσουν στο -1 (40-39) το ημίχρονο του ματς.

Το τρίτο φάουλ του Παπαγιάννη -του μόνου σέντερ του Παναθηναϊκού- έφερε πρόβλημα στην ομάδα. Όπως και ο Νέιπιερ, με τον Αμερικανό να ”γράφει” το 57-50 με 8 σερί πόντους και 16 συνολικά μέχρι εκείνο το σημείο. Ο έλεγχος του ματς είχε περάσει στους γηπεδούχους (61-53), αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει σε 64-60 στο 30′ κυρίως με τον Ουόλτερς.

Ο Ουόλτερς συνέχισε να σκοράρει, το ίδιο και η Αρμάνι και έτσι φτάσαμε στο +6 (70-64). Ο Ντέιβις εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Παπαγιάννη (4 φάουλ) και έκανε το 76-70 στο 37′, πριν ο Λι ισοφαρίσει στο 39′ (76-76). Ο Μέλι πήρε φάουλ στο -11” για το 78-76, ενώ πριν ο Μπέικον είχε αστοχήσει σε τρίποντο. Το ίδιο έγινε και στην τελευταία επίθεση, για το τελικό 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-39, 64-60, 78-76