Super League : “Κουλούρια” με…VARίσιο φινάλε στο ντέρμπι των αιωνίων!

Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό.

Ένα πραγματικό ντέρμπι με τα όλα του, που στο τέλος κρίθηκε από την απόφαση του VAR να ακυρώσει το γκολ του Μάριου Βρουσάι στο 89ο λεπτό, και ενώ ένα λεπτό πριν είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Κανός!

Οι ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι που είχαν τις περισσότερες τελικές και ήταν πιο απειλητικοί. Είχαν δοκάρι στο 4′ με τον Μπακαμπού, όπως και άλλες καλές στιγμές για το γκολ, με τους πράσινους να έχουν σημαντική στιγμή στο 79′. Ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα στο 89′ με τον Βρουσάι, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ του Αραμπί κρίνοντας πως επηρέασε τον αντίπαλό του.

Κάπως έτσι, ο Παναθηναϊκός παραμένει στην πρώτη θέση με 55 πόντους στο +2 από τη δεύτερη ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός είναι σην τρίτη θέση με 50 βαθμούς.

To φιλμ

Ο Ολυμπιακός άσκησε πίεση ψηλά και μόλις στο 4ο λεπτό λίγο έλειψε να δικαιωθεί, όταν ο Σεντρίκ Μπακαμπού έκλεψε την μπάλα από τον Ζβόνιμιρ Σάρλια, σούταρε και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 13′, έπειτα από μπαλιά-τρύπα του Ντάνιελ Μαντσίνι και διαγώνιο πλασέ του Σεμπαστιάν Παλάσιος που πέρασε άουτ.

Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στο 34ο λεπτό, όταν από κεφαλιά του Γιαν Εμβιλά, ο αμαρκάριστος Σέρτζι Κανός πλάσαρε και η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αλμπέρτο Μπρινιόλι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο ποσοστό κατοχής, οι γηπεδούχοι τις τελικές (4-1) και… κανείς το σκορ στο α’ ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός άσκησε πίεση στο ξεκίνημα του β’ μέρους και στο 52′ έχασε καλή ευκαιρία με τον Κανός, ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τους Γιάννη Κώτσιρα-Άντραζ Σπόραρ αντί των Γιώργου Βαγιαννίδη-Φώτη Ιωαννίδη, ενώ ο Μίτσελ τους Γιώργο Μασούρα-Γιουσέφ Ελ Αραμπί αντί των Πεπ Μπιέλ-Σεντρίκ Μπακαμπού.

Λίγο αργότερα, ο Άνταμ Τσέριν πέρασε στη θέση του τραυματία Δημήτρη Κουρμπέλη και ο Τιμοτέους Πούχατς σε εκείνη του Χουάνκαρ.

Ακολούθησαν πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, με πρωταγωνιστές τους Παπασταθόπουλο, Τσέριν, Σπόραρ και Κανός.

Μετά το 75ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια επιθετικής ανάκαμψης και στο 79′ είχε πάρα πολύ καλή στιγμή για να πάρει το προβάδισμα. Ο Σπόραρ έφερε ωραία την μπάλα μπροστά του, έκανε το σουτ στα όρια της περιοχής, όμως ήταν για λίγο άστοχος. Ο Ολυμπιακός πάτησε ξανά γκάζι προς το φινάλε του παιχνιδιού με τον Αραμπί στο 86′ να μην μπορεί να νικήσει τον Μπρινιόλι.

Στο 89ο λεπτό ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα. Ο Πούχατς έκανε το λάθος, με τον Βρουσάι να παίρνει την μπάλα από τα δεξιά, έκανε το σουτ από δύσκολη γωνία και κατάφερε να σκοράρει. Όμως, ο διαιτητής πήγε να δει τη φάση στο μόνιτορ και έκρινε πως ο εκτεθειμένος Αραμπί, ο οποίος δεν ακούμπησε την μπάλα, επηρέασε τον αντίπαλό του.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το παιχνίδι του με δέκα παίκτες, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στο 90+9′ να βλέπει την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (81′ Ραμόν), Ρόντινεϊ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Χουάνγκ, Εμβιλά, Κανός (88′ Βρουσάι), Μπιέλ (68′ Μασούρας), Φορτούνης (81′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού (68′ Ελ Αραμπί)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (72′ Πούχατς), Βαγιαννίδης (60′ Κώτσιρας), Σάρλια, Σένκενφελντ, Κουρμπέλης (72′ λ.τ. Τσέριν), Πέρεθ, Μαντσίνι, Παλάσιος, Μπερνάρ (88′ Τσοκάι), Ιωαννίδης (60′ Σπόραρ)