Με Άλβαρες στο 90′ ο Αστέρας Τρίπολης!

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στα play out έκανε ο Αστέρας Τρίπολης!

Με γκολ του Άλβαρεζ στο 90ο λεπτό, η ομάδα της Αρκαδίας νίκησε 2-1 τον Παναιτωλικό και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

Παρότι οι δύο ομάδες δεν έχουν τεράστιο κίνητρο και βαθμολογικό άγχος στα πλέι άουτ, δεν έθελξαν με το ποδόσφαιρο που απέδωσαν. Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός, ήταν έτοιμοι να προστεθούν στη λίστα των ισοπαλιών που έρχονται στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Όμως το πείσμα των γηπεδούχων που δεν παράτησαν την προσπάθεια, έφερε τη λύτρωση στο 90’ με το τελικό 2-1 υπέρ τους.

Η ομάδα της Τρίπολης ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε με πέναλτι του Μπαράλες. Ο Παναιτωλικός ήταν κεφάτος στην αρχή του δευτέρου μέρους, διάστημα στο οποίο ισοφάρισε με τον Κολοβό. Πριν επιστρέψει στον παθητικό του ρόλο στο ματς. Έτσι ο Αστέρας που έδειξε να το θέλει περισσότερο, κατάφερε να το πάρει στο 90’ με τον Άλβαρεζ να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το ματς παίρνοντας την κατοχή και θέλοντας να δώσουν ρυθμό στην αναμέτρηση. Δύο σουτ με Άλβαρεζ και Μπερτόγλιο δεν απείλησαν στο πρώτο τέταρτο. Ο Παναιτωλικός είχε ξεκάθαρα παθητικό ρόλο, χωρίς να δοκιμάζει να απειλήσει. Έκλεισε τους χώρους και ο Αστέρας δυσκολευόταν σημαντικά, έτσι ευκαιρίες δεν υπήρχαν στην αναμέτρηση.

Στο ημίωρο έγινε η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες. Αρχικά ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ του Καστάνιο πάνω στον Ανέστη. Ειδοποιήθηκε όμως απ’ το VAR να δει τι έχει συμβεί. Τελικά ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι του Έλληνα τερματοφύλακα. Ο Μπαράλες στο 34’ ανέλαβε την εκτέλεση κι άνοιξε το σκορ.

Ο Μπεργόγλιο στο 36’ σούταρε εντός περιοχής χωρίς να απειλήσει, ενώ ένα λεπτό μετά ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη του τελική με το σουτ του Ντουάρτε που μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Παπαδόπουλος. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια φάση, με τον Αστέρα να έχει την πρωτοβουλία χωρίς όμως να… θαμπώνει με το ποδόσφαιρό του. Είχε όμως το υπέρ του σκορ.

H κεφαλιά του Μπαράλες σταμάτησε στον Ανέστη στο 49’, στην πρώτη φάση του δευτέρου μέρους. Ένα λεπτό μετά, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης! Ο Κολοβός μέσα απ’ την περιοχή μετά την ασίστ του Ζοάο Πέδρο, έκανε το 1-1 για τους φιλοξενούμενους αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Οι Αγρινιώτες έδειχναν σαφώς πιο ορεξάτοι στο δεύτερο μέρος. Οι ευκαιρίες που διαδέχτηκαν το γκολ τους, δεν ήταν ουσιαστικές για να απειλήσουν. Στο 63’ ο Ντουάρτε έκανε ωραία ενέργεια, αστοχώντας στο τελείωμα όμως. Τρία λεπτά μετά, ο Σίτο για τους γηπεδούχους σούταρε, με τον Ανέστη να μην ανησυχεί.

Στο τελευταίο ημίωρο του ματς, η ομάδα της Τρίπολης πήρε τα ηνία της αναμέτρησης πιέζοντας για να βρει το γκολ που θα της έδινε ξανά το προβάδισμα. Ευκαιρίες δεν μπορούσε να δημιουργήσει, απλά είχε την κατοχή. Στο 74’ ο Μουνάφο με ψαλιδάκι δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Δέκα λεπτά μετά, έγινε σέντρα που μπέρδεψε τον Ανέστη, αλλά ο Μπαράλες δεν απείλησε με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Η πίεση του Αστέρα έγινε μεγαλύτερη και στο 89’ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σουρλή να κάνει αδύναμο τελείωμα και να μην απειλεί τον Ανέστη. Τελικά η επιβράβευση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90’. Ο Άλβαρεζ έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή του Παναιτωλικού μετά από λάθος διώξιμο και με ωραίο τελείωμα στη γωνία του Ανέστη έκανε το 2-1!

Με τη νίκη του ο Αστέρας ανέβηκε στους 28 βαθμούς, τη στιγμή που ο Παναιτωλικός έμεινε στους 29.

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένθα, Καστάνο, Καρμόνα, Άλβαρες, Σανταφέ (84′ Προύντσης), Μουνάφο, Ριέρα (45′ λ.τ. Τιλίκα), Σίτο (68′ Ζουγλής), Μπερτόγλιο (84′ Γκαρντάφσκι), Μπαράλες

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μαλής, Λάρσον, Μλάντεν, Κολοβός, Χουάνπι (64′ Ντίας), Ντουάρτε, Σενγκέλια (64′ Νοσίρου), Πέδρο (74′ Καρέλης)