Basket League : Φουλ για τετράδα ο Προμηθέας 91-83 το Περιστέρι (vid)

Tην τετράδα κοιτάζει ο Προμηθέας μετά τη νίκη του με 91-83 επί του Περιστερίου που κράτησε τη διαφορά της επικράτησης στον πρώτο γύρο (88-68) της Basket League.

Με 23 πόντους ο Τράβις Σίμπσον οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, τη στιγμή που ο Άντονι Κάουαν είχε 13 πόντους και ισάριθμες ασίστ. Από το Περιστέρι ο Ντένμον είχε 19 πόντους.

Από το πρώτο μέρος φάνηκε πώς η μάχη θα είναι αμφίρροπη στην Πάτρα αφού στο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν στα ίσια (47-47) με το σκορ να πηγαίνει ψηλά. Για να φτάσουμε ως εκεί ο Προμηθέας έδωσε το ρυθμό από το ξεκίνημα της αναμέτρησης καθώς οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου με καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν λύσεις στην επίθεση με κορυφαίο τον Σίμπσον. Μάλιστα, με καλάθι του Κάουαν η πατρινή ομάδα μπήκε μπροστά με διψήφια διαφορά (18-8) στο 7’. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν κι έμειναν στη διεκδίκηση της νίκης με επιθετική αιχμή τον Μπίλαν που κέρδισε πολλές μάχες κοντά στο καλάθι.

Στην επανάληψη ο Προμηθέας μπήκε με την ίδια ένταση στο ματς, όπως στην αρχή της αναμέτρησης προσπαθώντας να «χτίσει» διαφορά. Η αντίδραση του Περιστερίου δεν επέτρεψε ν’ ανοίξει η απόσταση, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Μάρκους Ντένμον. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 68-65 και με τον ίδιο τρόπο μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο τρέχοντας σερί 9-0 (77-65) ανεβάζοντας τη διαφορά στους 12, μετά από τρίποντο του Κάουαν. Επιθετικά οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να πετύχουν τον στόχο τους αφού οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τον τρόπο, ώστε ν’ ανατρέψουν την εις βάρους τους κατάσταση.

Τα δεκάλεπτα: 31-27, 47-47, 68-65, 91-83