Ούτε στο Αιγάλεω βρήκε εμπόδια η Κηφισιά

Η Κηφισιά δημιούργησε νικηφόρο σερί στη Super League 2, μετά από την εκτός έδρας επικράτηση επί του Αιγάλεω (3-0) στο “Σταύρος Μαυροθαλασσίτης”.

Οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στα γκολ των Μιχάλη Κουιρουκίδη (26′), Ανδρέα Τεττέι (45+1′) και Δαμιανού Γκίνη (56′).

Η Κηφισιά είχε από νωρίς τον έλεγχο του ρυθμού, απειλώντας μόλις στο 5′ με τον Δημήτρη Σκαφίδα να αποκρούει το δυνατό σουτ του Δαμιανού Γκίνη από το ύψος του πέναλτι. Στο 18ο λεπτό το Αιγάλεω έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Δημήτρη Σκαφίδα, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα με τα χέρια έξω από την περιοχή, σε ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ανδρέα Τεττέι.

Οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη δεν άφησαν την ευκαιρία του αριθμητικού πλεονεκτήματος να πάει χαμένη. Στο 26′ της αναμέτρησης, ο Κυριάκος Μαζουλουξής έκανε τη σέντρα από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι, ο Αντώνης Παπασάββας έκανε την κεφαλιά – πάσα στον Μιχάλη Κουιρουκίδη κι αυτός με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιώργου Σικαλιά.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, το Αιγάλεω απειλούσε μόνο με στατικές φάσεις, τόσο στο 30′ όσο και στο 45′ όμως, οι απευθείας εκτελέσεις φάουλ του Ηλία Τσιλιγκίρη κατέληξαν άουτ.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, η Κηφισιά κατάφερε να πετύχει δεύτερο τέρμα. Αυτή τη φορά με τον Ανδρέα Τεττέι στο 45+1′ του αγώνα. Ο Κωνσταντίνος Προβυδάκης συνεργάστηκε με τον Δαμιανό Γκίνη, ο οποίος έκανε εντυπωσιακή κοφτή ντρίμπλα, απέφυγε δύο αντιπάλους και σούταρε αμέσως. Ο τερματοφύλακας του Αιγάλεω απέκρουσε σε πρώτο χρόνο, αλλά ο Ανδρέας Τεττέι ήταν εκεί που έπρεπε για να σπρώξει την μπάλα και να δώσει προβάδισμα δύο γκολ στην Κηφισιά.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ήρθε το τρίτο γκολ για την Κηφισιά. Στο 56ο λεπτό, ο Παναγιώτης Πρίτσας, ο Ανδρέας Τεττέι και ο Μιχάλης Κουιρουκίδης άλλαξαν πολύ γρήγορα την μπάλα, η οποία κατέληξε στα πόδια του Δαμιανού Γκίνη κι από εκεί στα δίχτυα με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, ο Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος δεν ανησύχησε στο ελάχιστο, την ώρα που η Κηφισιά είχε κι άλλες καλές ευκαιρίες με τον Βαγγέλη Νοικοκυράκη (66′), τον Κωνσταντίνο Προβυδάκη (76′), τον Νίκο Πέιο (82′) και τον Νικολάς Αντερέγκεν (84′).

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον Χρήστο Μπάκο, ο οποίος -στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της πρώτης ομάδας της Κηφισιάς- έκανε τη σέντρα σουτ στο 85ο λεπτό, με την μπάλα όμως να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιώργου Σικαλιά.

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σκαφίδας, Χοτζάλλι (68′ λ.τ Νικολακόπουλος), Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Τσίτσαρης (57′ Καμαρά), Κωστανάσιος (20′ Σικαλιάς), Πολυχρόνης, Κολλάς (57′ Σταματής), Τσιλιγκίρης (57′ Ραμίρεζ), Βλαχομήτρος.

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης Στ. (67′ Παυλάκης), Παπασάββας (64′ Πέιος), Σωτηράκος, Προβυδάκης (82′ Μπάκος), Πρίτσας (64′ Νοικοκυράκης), Γκίνη, Κουιρουκίδης, Τεττέι (67′ Αντερέγκεν).